Archidiecezja Łódzka
Łódzki opłatek w Pałacu Poznańskiego
17:14 | 18.12.2017 | Wyświetleń: 2729 | Autor: ks. Paweł Kłys

Wojewoda Łódzki, Marszałek Województwa Łódzkiego, Prezydent Miasta Łodzi, Arcybiskup Metropolita Łódzki, Mariawicki Biskup Łódzki, Luterański Biskup Warszawski oraz politycy i pracownicy urzędów państwowych i miejskich, wzięli udział w spotkaniu opłatkowym, które odbyło się 18 grudnia br. w Pałacu I. Poznańskiego w Łodzi.

Spotkanie rozpoczęło się od przyniesienia przez delegację harcerzy Betlejemskiego Światełka Pokoju, które zostało przekazane prezydent Łodzi Hannie Zdanowskiej, wojewodzie Zbigniewowi Rau i marszałkowi województwa Witoldowi Stępniowi.

W atmosferę zbliżających się świąt, zebranych w Sali Lustrzanej pałacu Izraela Poznańskiego, wprowadziły kolędy śpiewane przez Mały Chór Wielkich Serc, pod dyrekcją franciszkanina o. Piotra Kleszcza.

Przed złożeniem życzeń na zbliżające się święta Narodzenia Pańskiego, metropolita łódzki odwołał się do fragmentu ewangelii św. Jana opowiadającego o Słowie, które stało się Ciałem i zamieszkało między nami. Wskazał na to, że przyjście na świat Słowa miało miejsce, gdyż to Bóg szuka człowieka. Szuka, bo Mu zależy na każdym człowieku.

Zwracając się do zebranych  arcybiskup Grzegorz powiedział: – chciałbym wszystkim życzyć, abyśmy się od Pana Boga – od Słowa, które staje się Ciałem, od tego Słowa, które do nas przychodzi, żebyśmy się uczyli tej zdolności spotkania. Byśmy się uczyli słuchać – zwłaszcza wtedy, kiedy zadajemy pytania. Byśmy nie udawali, że słuchamy. Byśmy byli prawdziwi w tej rozmowie. Byśmy się od Pana Boga zarazili tą determinacją, by się spotykać z innymi. Byśmy byli pierwsi, którzy wychodzą do takiej rozmowy, tak jak Bóg. byśmy nie przedłużali ludziom cichych dni. Byśmy mieli dość pokory, by w sytuacji, gdy ta druga strona jest winna, wyjść piersi ze słowem:  witaj, dobrze, że jesteś, kocham cię! – podkreślił.

Następnie życzenia świąteczne złożyli księża biskupi oraz duchowni z Kościołów zrzeszonych w łódzkim oddziale Polskiej Rady Ekumenicznej, po czym, we wspólnej modlitwie Ojcze nasz dokonano błogosławieństwa opłatków, którymi dzielili się zebrani składając sobie wzajemnie życzenia.