Archidiecezja Łódzka
Ekumeniczna modlitwa o pokój w dawnej świątyni protestanckiej
10:00 | 08.12.2017 | Wyświetleń: 2461 | Autor: ks. Paweł Kłys

Już 28 grudnia br. w Szwajcarskiej Bazylei odbędzie się kolejne Europejskie Spotkanie Młodych z całej Europy, którzy wraz z ekumeniczną wspólnotą braci z Taize będą modlić się o pokój na świecie.

Do tego corocznego wydarzenia przygotowują spotkania modlitewne. Jedno z nich odbyło się w czwartek 7 grudnia br. w kościele Zesłania Ducha Świętego w Łodzi przy Placu Wolności. Gośćmi specjalnymi ekumenicznej modlitwy byli: abp Grzegorz Ryś, ks. Semko Koroza (Kościół Ewangelicko – Reformowany) oraz ks. Vasyl Berkyta (Kościół Greckokatolicki).

– To młodzi ludzie sami chcieli się spotkać w tym czasie Adwentu, aby się modlić o pokój. – mówi ks. Arkadiusz Lechowski. Ten pokój jest nam dzisiaj bardzo potrzebny. Nie chodzi tylko o ten pokój globalny – światowy, ale o ten w nas samych. – dodaje.

Wersety psalmów i kanonów przeplatane były fragmentami z Pisma Świętego oraz tekstami medytacyjnymi przygotowanymi przez braci z Taize. W centrum przed ołtarzem ustawiona została ikona krzyża świętego. Wyjątkowego charakteru modlitwie nadawały świece  ustawione przy ikonach, a także te, które uczestnicy modlitwy trzymali w swych dłoniach.

– Słowem, które nas wszystkich tutaj zbiera jest słowo – pokój. – mówił podczas spotkania abp Ryś.  Wskazał, że dziś bardzo wiele mówi się na ten temat, ale jakże trudno jest ten pokój uzyskać. W swoim słowie do zebranych dał konkretne wskazania jak go zyskać. – Trzeba wprowadzić słowo w czyn! Pomodlić się za kogoś, z kim nam jest kompletnie nie po drodze. Może trzeba w tej chwili powiedzieć, zamykając oczy – przebaczam! Albo powiedzieć, zamykając oczy, wyobrażając sobie bardzo konkretną twarz – wybacz! Może wystarczy tylko tyle, żeby przekazać sobie znak pokoju. To znaczy, żeby przestać traktować to słowo – pokój, jako słowo, które jest pięknym marzeniem i teorią, tylko spróbować na moment wprowadzić je w czyn. Choćby w minimalnym zakresie, ale wprowadzić je w czyn! – apelował arcybiskup łódzki.

Głównym inicjatorem wydarzenia modlitewnego było Stowarzyszenie Missio Quotidiana zaś śpiew animowany był przez Chór Ekumeniczny pod dyrekcją Patryka Jadczaka.

Warto nadmienić, że świątynia znajdująca się w centrum Łodzi przy głównym deptaku miasta, została wybudowana przez łódzkich luteranów w latach 1826–1828 i służyła im do 1945 roku, kiedy to została przekazana katolikom. Można wiec powiedzieć, że ekumeniczny wymiar modlitwy w tym miejscu, ma szczególne znaczenie.

„Pielgrzymka zaufania przez ziemię” zainaugurowana przez brata Roger w 1978 roku w Paryżu, trwa nieprzerwanie poprzez coroczne sylwestrowe spotkania dla młodych, które odbywają się w różnych krajach Europy. W Polsce tego typu spotkanie obyło się cztery raz: we Wrocławiu (1989 i 1995), w Warszawie (1999) oraz w Poznaniu (2009).