Archidiecezja Łódzka
Bóg chce być położony w żłobie, w samym środku mojego grzechu! – Pasterka 2017
02:53 | 25.12.2017 | Wyświetleń: 5329 | Autor: ks. Paweł Kłys

– Bóg chce być położony w żłobie, w samym środku mojego grzechu! Dlaczego chce być tam położony? Dlaczego Go to nie obraża? Dlaczego Go to nie upokarza? Dlaczego to jest możliwe? Dlatego, że On jest miłością, że kocha mnie do zwariowania! – mówił arcybiskup Ryś.

Przy śpiewie kolędy: Cicha noc, rozpoczęła się o północy liturgia Mszy świętej, która zgromadziła w katedrze parafian, jak i przybyłych gości. Świąteczny wystrój świątyni, śpiew kolęd i wyjątkowa atmosfera tej nocy sprawiły, że liturgia miała charakter bardzo uroczysty.

– Bóg naucza słowem, ale bardzo często naucza znakami i to znakami, które potem wymagają rozważenia, bo nie zawsze są od razu łatwe do zrozumienia! – tłumaczył metropolita łódzki. O znaku żłóbka betlejemskiego, w którym został złożony po swoim narodzeniu Chrystus, a który jest znakiem miejsca ludzkiego grzechu, mówił w swojej homilii arcybiskup Grzegorz Ryś.

– Czego symbolem jest żłób? – pytał arcybiskup. Jest on symbolem grzechu. Tak jak osioł i wół wracają do żłobu, tak my wracam do grzechu. Tak jest! Grzech jest także rzeczywistością, o której myślimy, że się nasycimy, że w nim znajdziemy pokarm! Potem dość szybko odkrywamy jak trujące jest to jedzenie, któreśmy spożyli ale to człowiekowi nie przeszkadza wrócić znowu, znowu, znowu. Wracamy z nadzieją nasycenia się, nakarmienia się.– tłumaczył pasterz.

– On chce dać się położyć w samym środku mojego grzechu! Wiecie dlaczego? – pytał metropolita łódzki. Bo On przyszedł aby mnie zbawić! Jeśli ja się odważę, jeśli nawet nie położyć Go, to przynajmniej poprosić Go dzisiaj, żeby powtórzył ten znak żłóbka na mnie, żeby się położył w samym środku mojego grzechu, to jest niezwykła szansa zbawienia. – podkreślił arcybiskup.

Kończąc homilię zaapelował: – poprośmy Maryję, poprośmy Ją, aby ponowiła znak z Betlejem, żeby wzięła swojego nowonarodzonego Syna i położyła w samym środku naszych grzechów, zwłaszcza tych które w naszym życiu są jak żłób, do których ciągle i ciągle wracamy. Przyjmijmy Boga z całą pokorą, właśnie w tym miejscu i zobaczmy jak ono się zmieni. – zakończył.

Po błogosławieństwie, w uroczystej procesji zebrani wyszli z katedry, aby w przygotowanej szopce znajdującej się przed bazyliką archikatedralną, która jest w tym roku wybudowana po raz 21, złożyć Dzieciątko Jezus. Następnie ksiądz arcybiskup odmówił modlitwę i poświęcił szopkę.

Mieszkańcy Łodzi, będą mogli modlić się i nawiedzać szopkę przy katedrze, codziennie do 6 stycznia, tj. uroczystości Objawienia Pańskiego.

Należy wspomnieć, że dzięki transmisji radiowej, którą przeprowadziło Radio Łódź oraz Radio Plus w tegorocznej Pasterce mogli uczestniczyć mieszkańcy Łodzi jak i całego województwa łódzkiego.