Archidiecezja Łódzka
Abp Ryś: Caritas nie jest zwykłą pomocą humanitarną, a doświadczeniem miłosierdzia!
15:33 | 23.12.2017 | Wyświetleń: 3194 | Autor: ks. Paweł Kłys

– Caritas nie jest zwykłą pomocą humanitarną. Nie chodzi o to, że zebrało się grono ludzi, którzy chcą się zachować po ludzku, tylko że Caritas, to jest takie doświadczenie – wiem, że Bóg jest miłosierny. Wiem, bo mnie okazał miłosierdzie. Skoro mi okazał miłosierdzie, to uzdalnia mnie, żebym był miłosierny dla innych! – mówił arcybiskup Ryś.

Blisko 500 osób zasiadło przy wigilijnym stole przygotowanym przez Caritas  Archidiecezji Łódzkiej w sali gimnastycznej Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi.

Sobotnie spotkanie wigilijne rozpoczęła Msza św. w łódzkiej katedrze, której przewodniczył arcybiskup metropolita łódzki Grzegorz Ryś.

O wydarzeniach związanych z poczęciem i narodzinami Jana Chrzciciela, który był prorokiem zapowiadającym przyjście Mesjasza, mówił w swojej homilii metropolita łódzki. Wskazał on na brak wiary, której doświadczył Zachariasz – ojciec Jana Chrzcielna, ale także na miłosierdzie, które okazał mu Pan Bóg. – Bóg okazał miłosierdzie! Ja to wiem, to mi się wydarzyło w mim życiu. To nie jest teoria! Zobaczyłem jak Bóg jest miłosierny. Bo ja się okazałem grzesznikiem, bo ja się okazałem niewierzącym wtedy, kiedy On do mnie przyszedł, a ja Go odrzuciłem. Nie należy mi się to, co On mi chciał dać. Nie mam prawa, a dał mi, a mam od Niego. Bóg okazał się wierny pomimo mojej niewierności! Bóg okazał miłosierdzie! –  tłumaczył metropolita.

– Masz doświadczenie Bożego miłosierdzia? – pytał arcybiskup. Jeśli tak, to masz prawo się odzywać w Kościele, a jeśli nie masz tego doświadczenia, to siedź cicho i czekaj, aż ci Pan Bóg je da! Nie głoś ludziom czegoś, co nie jest ewangelią! – kontynuował. Ewangelia to jest właśnie to, że Pan okazał miłosierdzie! – podkreślił łódzki pasterz.

– My świadczymy miłosierdzie dlatego, że jesteśmy przez Boga obdarowani, bo sami mamy najpierw to doświadczenie – Bóg jest wierny mimo mojego grzechu! – zaznaczył kaznodzieja.

Po zakończeniu liturgii zebrani podzielili się opłatkiem i złożyli sobie życzenia świąteczne.

Świąteczne spotkanie zorganizowano dla podopiecznych 2 świetlic środowiskowych, 2 Domów Dziennego Pobytu, środka Aktywizacji Zawodowej i Społecznej, Zakładu Aktywności Zawodowej i Punktu Pomocy Charytatywnej.

Posługę stołu w czasie wigilijnej wieczerzy sprawowali pracownicy wszystkich jednostek Caritas, ale także sam metropolita łódzki, który zgromadzonym nalewał do kubków czerwony barszcz. W menu znalazł się czerwony barszcz, pierogi, smażona ryba i kapustę z grochem. Po zakończeniu posiłku był czas na wspólne kolędowanie, a najmłodsi z obecnych otrzymali słodkie upominki.

Warto nadmienić, że dzisiejsze spotkanie nie byłoby możliwe gdyby nie ofiarodawcy i sponsorzy, wśród których należy wymienić: Selgros Cash & Carry, Łódzki Rynek Hurtowy Zjazdowa S.A., Firmę cateringową Interbankiet, Unifreeze Sp. z o.o., Piekarnię Józefa Kuczki, Cukiernię Dybalski, Wyższe Seminarium Duchowne w Łodzi, Ruch Czystych Serc i Rycerzy Kolumba.