Archidieczja Łódzka

• Kancelaria parafialna
  • Ogłoszenia
  • Intencje

Data erygowania: przed 1512 r.

Historia budowy kościoła i jego architektura:
Pierwszy kościół, także drewniany, postawiony był przed 1521 r. Obecny wzniesiono zapewne w XVIII w. przebudowano w 1788 r. i dobudowano kaplice boczne. W 1870 r. dobudowano kruchtę i zakrystię. Kościół jednonawowy z bocznymi kaplicami otwartymi na nawę, z prezbiterium od wsch. i kruchtą od zach. na osi. Przebudowana zakrystia od płn. budynek drewniany z klasycyzującą fasadą. Budowla drewniana, konstrukcji zrębowej, z zewnątrz szalowana deskami.

Wyposażenie kościoła:
Ołtarz główny z obrazem MB Częstochowskiej, ołtarz soborowy, ambonka, ambona, chrzcielnica, 2 ołtarze w nawie głównej, 2 ołtarze w bocznych kaplicach, organy, 2 dzwony, Droga Krzyżowa.

Ulice należące do parafii

Kobylinek – 4, Kołacin – 2, Kołacinek, wieś kościelna, Kotulin – 3, Koziołki – 3, Marianów – 7, Nadolna – 4, Pieńki Kołackie – 8, Stefanów – 6, Syberia – 7, Wola Cyrusowa – 5, Zacywilki – 3