Archidieczja Łódzka

Parafia Świętej Katarzyny Aleksandryjskiej w Koluszkach

Proboszcz: ks. Grzegorz Świtalski
Telefon: Ks Grzegorz Świtalski: 789 311 101; Ks Piotr Ciącio tel: 789 311 044
Adres: Mickiewicza 40/44 95-040 Koluszki (pow. Łódź Wschód)
Strona internetowa: www.parafiakoluszki.pl
  • O parafii
  • Msze Święte
  • Kancelaria parafialna
  • Ogłoszenia
  • Intencje

RYS HISTORYCZNY
Przez blisko sto lat wiernych z Koluszek opieką duszpasterską otaczali kapłani jedynej w mieście parafii NPNMP. Dla ułatwienia dostępu do stołu Bożego rozpoczęto przygotowania do utworzenia nowego ośrodka duszpasterskiego. Ich pierwszym efektem było podjęcie w latach 87-88 budowy domu katechetycznego. Parafia p.w. św. Katarzyny Aleksandryjskiej została erygowana 1 września 1990 roku przez Ordynariusza Archidiecezji Łódzkiej ks. Abpa Władysława Ziółka. W latach 1987-1988 wzniesiono budynek katechetyczny, po kilku latach wznowiono prace budowlane, które zakończono w 1993 roku. Dokonano zmiany funkcji budynku, w którym kondygnację I zmieniono na część mieszkalno-administracyjną, natomiast kondygnację II zaadoptowano na część sakralną gdzie powstała kaplica a kondygnację III na część katechetyczną. Realizację budynku nowego kościoła rozpoczęto w 1997 roku. Kościół został zaprojektowany w stylu romańskim, na rzucie krzyża, trzy nawowy z dwiema bocznymi kaplicami i wieża kościelną. Zakrystia i pomieszczenia gospodarcze zaprojektowane wokół prezbiterium.Ostatecznie nie zrealizowano pierwotnego projektu, mamy projekt zamienny kościoła z 2017 roku przez architektów: Marka kłopockiego, Mariana Kamińskiego i Bogusława Skorupskiego. Dopiero ten projekt jest podstawą do dokończenia kościoła. Ołtarz główny i posadzka wykonana została z granitu. W prezbiterium wykonano witraże z wizerunkami 4 ewangelistów. Dwie nawy boczne pod nazwą Miłosierdzia Bożego i Matki Boskiej Częstochowskiej Witraże w nawach bocznych przedstawiają wydarzenia zaczerpnięte z tajemnic różańca świętego. We wnękach naw bocznych znajdują się figura patronki parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej i Najświętszego Serca Pana Jezusa. Ściana główna prezbiterium zdobi Krzyż Jezusa Chrystusa, natomiast tabernakulum ozdobione motywami krzewu winnego. Nad tabernakulum zawieszono obraz matki Boskiej Nieustającej Pomocy.

Ulice należące do parafii

Akacjowa, Aleja ZHP, Asnyka, Armii Krajowej, Baczyńskiego, Broniewskiego, Brzechwy, Brzezińska, Cicha, Chopina, Czarneckiego, Dąbrowskiego, Gałczyńskiego, Hallera, Harcerska, Hubala, Jagiellońska, Jaśminowa, Jodłowa, Kasprowicza, Kasztanowa, Kochanowskiego, Komuny Paryskiej, Klonowa, Kopernika, Krańcowa, Krasickiego, Koluszkowska, Kwiatowa, Kukuczki, Liliowa, Lipowa, Lotnicza, Łąkowa, Łódzka, 3 Maja, 8 Marca, Magnoliowa, Mickiewicza, Miodowa, Natolińska, pl. Obrońców Warszawy, Ogrodowa, Okrzei, Orzechowa, Paderewskiego, Pileckiego, Pola Wincentego, Polna, Pomorska, Powstańców Wielkopolskich, Prusa, Próchnika, Przejazd, Sienkiewicza, Słowackiego, Spacerowa, Sportowa, Staszica, Strzemińskiego, Śląska, Świerkowa, Szaflarskiej, Szymborskiej, Teatralna, Topolowa, Towarowa, Traugutta, Tuwima, Wieniawskiego, Wierzbowa, Wigury, Wileńska, Wiśniowa, Wschodnia, Wspólna, Wyspiańskiego, Zachodnia, Zagajnikowa, al. ZHP, Zielona, Zwycięstwa, Żeromskiego, Żwirki
MIEJSCOWOŚCI NALEŻĄCE DO PARAFII: Erazmów – 2 km, Felicjanów nr 63–69a – 2, Jeziorko nr 46–52 – 3,5, Lisowice nr 1–9 – 3, Przanowice nr 6–29, 63–69a – 2,5, Żakowice, ul. Piotrkowska nr 1–77, 2–48, Rolnicza i Wierzbowa – 1,5