Archidieczja Łódzka

Parafia Świętej Anny i Najświętszej Maryi Panny Matki Miłosierdzia w Wartkowicach

Proboszcz: ks. Janusz Szeremeta
Telefon: 43 678-55-11
Adres: ul. Legionów Polskich 2 99-220 Wartkowice
  • O parafii
  • Msze Święte
  • Kancelaria parafialna
  • Ogłoszenia
  • Intencje

RYS HISTORYCZNY

Data erygowania: XV w. (abp gnieźnieński Wojciech herbu Jastrzębiec)

Historia budowy kościoła i jego architektura:
Budowę nowego kościoła rozpoczęto w 1981 r. wg projektu arch. Feliksa Paszkowskiego. Jest to obiekt murowany z konstrukcją nośną żelbetową. Dach dwuspadowy kryty blachą. Elewacja zewnętrzna wykonana z terabony. Tynki wewnętrzne częściowo zwykłe, częściowo sgraffito, przedstawiające obrazy stacji Drogi Krzyżowej. W dolnej części ścian założono boazerie z drewna sosnowego. Ławki i konfesjonały wykonano również z drewna, w większej części sosnowego. Posadzka wykonana z płytek terakotowych, w prezbiterium z klepek bukowych. Drzwi główne wejściowe z drewna sosnowego, a wewnętrzne konstrukcji metalowej, ażurowej – robota kowalska. Obiekt wyposażony w parową instalację centralnego ogrzewania. Grzejniki osłonięte kratami metalowymi, umieszczone we wnękach ścian. Instalacja elektryczna podtynkowa z tablicą główną umieszczoną w zakrystii. Dolne okna zabezpieczone kratami metalowymi. Tabernakulum pancerne zamontowane w ścianie kościoła. Przy kościele znajdują się dwie sale katechetyczne. Główne roboty zakończono w 1985 r. Kościół konsekrowany 1 VI 1986 r. przez bpa Władysława Ziółka.

Wyposażenie kościoła:
W nowym kościele znajduje się ołtarz stały, konstrukcji żelbetowej. Organy elektroniczne, 2 dzwony w starej dzwonnicy. Aparatura elektronicznych dzwonów wraz ze wzmacniaczem i 4 głośnikami (zegar wybija godziny, dzwon na Anioł Pański i dzwony procesyjne). Droga Krzyżowa wykonana systemem sgraffito na ścianach pod głównymi oknami. W 2005 r. zrealizowano projekt ściany ołtarzowej (wg projektu ks. prof. Tadeusza Furdyny SDB). Umieszczono na niej zabytkowy obraz św. Anny i obraz św. Wawrzyńca (patronów parafii). Przytwierdzono (centralnie) duży krzyż z wizerunkiem Zbawiciela. Obok obrazów zamontowano anioły (płaskorzeźby) autorstwa artysty rzeźbiarza Wojciecha Gryniewicza. Płaskorzeźby te wykonano z gipsu ceramicznego. Nad krzyżem umieszczono koronę wykonaną z tego samego materiału. Prace trwają, W pobliżu tabernakulum ma być umieszczona płaskorzeźba obrazująca ogień.

Ulice należące do parafii

Krótka, pl. Kościuszki, Legionów Polskich, Leśna, Łowicka, Nasienna, Marii Konopnickiej, Polna, Południowa, Spółdzielcza, Targowa, Zachodnia