Archidieczja Łódzka

• Ogłoszenia
  • Intencje

RYS HISTORYCZNY

Data erygowania: 1345 r. (abp gnieźnieński Jarosław Bogoria Skotnicki)

Historia budowy kościoła i jego architektura:
Wybudowany w latach 1860–1862 z fundacji A. Płodowskiego, właściciela Żeromina, prawdopodobnie wg projektu architekta warszawskiego Józefa Orłowskiego. Rozbudowany 1927 r. wg projektu Oskara Sosnowskiego. O uproszczonych formach neoromańskich. Poświęcony 19 IX 1882 r. przez abpa Wincentego Teofila Chościak Popiela.

Wyposażenie kościoła:
Ołtarz główny – obraz Matki Boskiej, zwanej Tuszyńską. Ołtarz św. Teresy od Dzieciątka Jezus. Ołtarz św. Witalisa Męczennika patrona parafii i kościoła. Ołtarz św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny. Organy stare piszczałkowe, mechaniczne, 3 dzwony spiżowe. Stacje Drogi Krzyżowej wykonane z gipsu.

Ulice należące do parafii

MIEJSCOWOŚCI NALEŻĄCE DO PARAFII: Bądzyń – 6 km, Czyżemin – 6, Dylew – 5, Garbów – 4, Głuchów – 5, Górki Duże – 5, Górki Małe – 4, Jutroszew – 10, Kępica – 4, Modlica – 5, Szczukwin – 6, Tuszyn miasto, z kościołem parafialnym, Tuszynek Majorecki – 2, Wola Kazubowa – 6, Żeromin – 3