Archidieczja Łódzka

• Ogłoszenia
  • Intencje

RYS HISTORYCZNY
Data erygowania: 15 VIII 1992 r. (abp Władysław Ziółek)

Historia budowy kościoła i jego architektura:
Rozpoczęcie budowy kościoła ewangelicko-augsburskiego w 1826 r. Projektował Ludwik Bethier. W 1897 r. dobudowano wieżę oraz zmieniono elewację kościoła w stylu renesansowym. W czasie wojny w 1914 r. obiekt został w poważnym stopniu uszkodzony. W latach 1921–1923 wzniesiono nowy korpus kościoła wg projektu arch. Józefa Kabana. Styl kościoła: neoklasycyzm z elementami neorenesansowymi. Od 1945 r. kościół użytkowany jest przez par. rzymskokatolicką w Konstantynowie. W 1945 r. poświęcony przez ówczesnego dziekana i proboszcza Narodzenia MB w Konstantynowie ks. Jana Kaweckiego. 16 III 2000 r. kupiony od Kościoła ewangelicko-augsburskiego. Poświęcony i konsekrowany 1 V 2005 r. przz abpa Władysława Ziółka.

Wyposażenie kościoła:
3 ołtarze stałe; ołtarz soborowy; organy; 1 dzwon; Droga Krzyżowa – malowała Helena Zielińska z Konstantynowa w 1994 r.

Ulice należące do parafii

Browarna, Chmielna, os. Daszyńskiego, Górna, Jana Pawła II od nr 22 do końca i od 21 do końca, Jęczmienna, Kaczeńcowa, Kątna, Kilińskiego – nr 19, 18, Klonowa, Kwiatowa, Letniskowa, Lipowa, Lutomierska, Łużycka, 8 Marca, Mickiewicza, Miodowa, Moniuszki, Narutowicza (nr do os. Sucharskiego), Nasienna, Piwna, Polna, pl. Wolności, Sadowa, Sienkiewicza, os. Sucharskiego, Zielna, os. Żabiczki
MIEJSCOWOŚCI NALEŻĄCE DO PARAFII: Ignacew – 4 km, Żabiczki – 3