Archidieczja Łódzka

Parafia Świętego Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny i Podwyższenia Krzyża Świętego w Ozorkowie

Proboszcz: ks. kan. Zbigniew Kaczmarkiewicz
Wikariusz: ks. Andrzej Kluska, ks. Adam Dolata
Telefon: 42 718-17-95
Adres: pl. Jana Pawła II 5 95-035 Ozorków
  • O parafii
  • Msze Święte
  • Kancelaria parafialna
  • Ogłoszenia
  • Intencje

RYS HISTORYCZNY

Data erygowania: 1660 r.

Historia budowy kościoła i jego architektura:
Najstarsze informacje o Ozorkowie sięgają połowy XIV wieku. W głębi puszczy nad Bzurą znajdował się zameczek należący do możnego zasłużonego rodu Jana Szczawińskiego konfederata barskiego. Pierwszą oficjalną wzmianką o kościele jest zapis z 1654 roku, w którym ówczesny właściciel Ozorkowa Jan Szymon Szczawiński w piątek po święcie Niepokalanego Poczęcia nakazuje z cegły wybudować kościół murowany służący za kaplicę dworską (dzisiejsze prezbiterium i część nawy głównej). Kościół ten w dniu 15 kwietnia 1668 roku został konsekrowany przez biskupa chełmskiego Jana Różyckiego. W latach następnych nie ma większych zmian w dziejach kościoła i osiedla. Dopiero w roku 1816, kiedy Ozorków otrzymał prawa miasta, rozwija się w szybkim tempie. Powstaje tu duży ośrodek przemysłu włókienniczego, który wpływa na rozwój miasta. Wraz z rozwojem wzrasta liczba wiernych, a kościół wymaga remontu lub przebudowy. W 1887 roku kościół zostaje rozbudowany przez wydłużenie nawy, dobudowanie kaplicy i wzniesienie wieży. Przebudowa zmienia całkowicie wygląd kościoła, który dotychczas należał do kościołów barokowych, teraz nabrał cech pseudoromańskich. Wewnątrz świątyni nastąpiła wymiana obrazu Świętej Rodziny na obraz świętego Józefa z dzieciątkiem Jezus, a w owalu nad głównym ołtarzem umieszczono obraz świętej Katarzyny. Po zakończeniu I wojny światowej, odrodzenie państwa polskiego dało możność przeprowadzenia szeregu inwestycji. Przede wszystkim dokonano zakupu nowych dzwonów w roku 1925, a w 1928 kościół został zelektryfikowany, natomiast w roku 1930 zakupiono nowe 16 głosowe organy, a w 1931 roku położono w kościele posadzkę terakotową. W latach 1932-34 kościół zostaje ponownie rozbudowany przez dobudowanie dwóch naw, dwóch kaplic, skarbca i zakrystii. Dalsze prace nad upiększeniem Domu Bożego zostały przerwane przez okupację hitlerowską, kościół został sprofanowany i zamieniony na skład zboża. Po wypędzeniu okupanta kościół wrócił do prawnych właścicieli, a nowi administratorzy mianowani przez władzę kościelną przy czynnym udziale wiernych z każdym rokiem przeprowadzają różne inwestycje, m.in. zainstalowano 6 XII 1981 r. nową radiofonię, które nadają świątyni wygląd estetyczniejszy, gdzie lud codziennie śpiewa dziękczynne: Te Deum Laudamus. Staraniem księdza proboszcza i potrzebą duszpasterską 4 maja 1982 r. rozpoczęła się budowa nowej kaplicy na starym cmentarzu. Prace posuwały się dość szybko dzięki wielkiemu zaangażowaniu parafian, już 31 października 1982 roku ksiądz proboszcz odprawił pierwszą Mszę świętą w postawionej - choć jeszcze w stanie surowym - kaplicy. Poświęcenia jej dokonał 13 października 1984 roku bp ordynariusz Józef Rozwadowski, zaś dwa lata później nowy ordynariusz bp Władysław Ziółek poświęcił dzwony. Potrzebą duszpasterską było także zbudowanie nowej plebanii i sal w których mogłaby spotykać się młodzież. Prace przy wielkim udziale parafian trwały dość krótko bo tylko 2,5 roku. Kolejne przedsięwzięcie którego podjął się ksiądz proboszcz to wybudowanie kaplicy na nowo powstałym cmentarzu. Budowę rozpoczęto w czerwcu 2001 roku, a zakończono 28 września 2002 roku, poświęceniem przez abpa Władysława Ziółka. Kaplica została zbudowana staraniem proboszczów i wiernych dwóch istniejących w Ozorkowie parafii św. Józefa i NMP Królowej Polski. Ostatnim dziełem jakiego podjęli się parafianie z ks. proboszczem, było postawienie przed wejściem kościoła pomnika papieża Jana Pawła II. Pragnieniem ofiarodawców było, aby ów pomnik był "symbolem wielkości pontyfikatu Papieża Pielgrzyma, który stał się ogromnym autorytetem moralnym, etycznym i religijnym całego świata". Twórcą pomnika jest prof. Czesław Dźwigaj. Poświęcenia 14 października 2005 roku dokonał abp metropolita Władysław Ziółek. Pamiątką tego dzieła jest lista ofiarodawców znajdująca się w kruchcie kościoła.

Wyposażenie kościoła:
Ołtarz główny z obrazem św. Józefa, 2 boczne i ołtarz soborowy, 3 dzwony, stacje Drogi Krzyżowej, organy

Ulice należące do parafii

W Ozorkowie: Bajana, Berka Joselewicza, Borowikowa, Brzoskwiniowa, Brzozowa, Cegielniana, Chabrowa, Cicha, Cmentarna, Cyprysowa, Czereśniowa, Dębowa, Dolna, Gębicka, Górna, Graniczna, Grzybowa, Jałowcowa, Jodłowa, Kaczeńcowa, Kalinowa, Kasztanowa, Kilińskiego, Klonowa, Kolejowa, Konopnickiej, Konstytucji 3 Maja – str. nieparzysta, Konwaliowa, Kościelna, Kościuszki, Kowalewicka, Krańcowa, Krasickiego, Kraszewskiego, Krótka, Krzeszowska, Księżycowa, Kwiatowa, Listopadowa, Liściasta, Łączna, Łąkowa, Łęczycka, Makowa, Malinowa, Maszkowska, Mickiewicza, Miętowa, Milionowa, Morelowa, Myśliwska, Narutowicza, Nowa, Nowokrzeszewska, Nowy Rynek – stare budownictwo, Ogrodowa, Olczaka, Orzeszkowej, Partyzantów, Piaskowa, pl. Jana Pawła II, Podleśna, Polna, Południowa, Północna, Poprzeczna, Poziomkowa, Północna, Praga, Prosta, Przejazd, Pszeniczna, Różana, Rumiankowa, Rydzowa, Rzemieślnicza, Sienkiewicza, Skrajna, Słoneczna, Słonecznikowa, Słowackiego, Solecka, Sosnowa, Starzyńskiego, Stypułkowskiego, Sucha, Średnia, Świerkowa, Tartaczna, Traugutta, Wąska, Wiatraczna, Wiejska, Wigury, Wiśniowa, Wschodnia, Wybickiego, kard. Wyszyńskiego, Zaciszna, Zagajnikowa, Zakątna, Zgierska, Zielona, Żeromskiego, Żwirki, Żytnia.

MIEJSCOWOŚCI NALEŻĄCE DO PARAFII: Aleksandria, Helenów, Słowik, Wiktorów, Zimna Woda