Archidieczja Łódzka

• Kancelaria parafialna
  • Ogłoszenia
  • Intencje

Data erygowania:1139 r. (abp gnieźnieński Jakub ze Żnina)

Historia budowy kościoła i jego architektura:
Wybudowany pod koniec XIII w., prawdopodobnie przez bożogrobców. Odnawiany kilkakrotnie stracił swój pierwotny surowy gotyk. W 1515 r. od strony płd. dobudowana została kaplica MB Różańcowej, przypominająca architekturą kaplicę Zygmuntowską na Wawelu. W 1619 r. od strony płn. dobudowana została kaplica Świętego Krzyża. Około 1840 r. nieodnawiany kościół bliski był ruiny i jakiś czas nawet był zamknięty. Po przebudowie poświęcony 30 X 1853 r. Jest to kościół orientowany, murowany, jednonawowy z węższym i niższym prezbiterium. Przy prezbiterium i nawie od płn. strony piętrowa zakrystia, przy niej od wschodu mała i niska kruchta.

Ulice należące do parafii

MIEJSCOWOŚCI NALEŻĄCE DO PARAFII: Adamów – 5 km, Brzeziny Łódzkie, miasto z kościołem parafialnym, kościołem Św.Anny i kościołem Św. Ducha, Grzmiąca–4, Helenów – 4, Ksawerów – 5, Lipiny – 5, Małczew – 5, Paprotnia – 3, Polik – 4, Tadzin – 3, Witkowice – 3.