Archidieczja Łódzka

• Ogłoszenia
  • Intencje

RYS HISTORYCZNY
Data erygowania: 23 IX 1951 r. (bp Michał Klepacz)
Historia budowy kościoła i jego architektura:
Wybudowany w latach 1933–1938 przez rodzinę Jungowskich, murowany, poświęcony 10 VII 1933 r. przez bpa Wincentego Tymienieckiego. W latach 1933–1939 był kościołem filialnym parafii św. Katarzyny w Zgierzu. W latach 1946–1951 został odnowiony przez ojców oblatów, którzy spełniali przy nim posługi religijne. Od 1951 r. jest kościołem parafialnym, którego proboszczami są ojcowie oblaci, gdyż parafia w Grotnikach została oddana Polskiej Prowincji Misjonarzy Oblatów. W 1985 r. nastąpiła zmiana wystroju prezbiterium. Na szczególną uwagę zasługują witraże.
Najbardziej śmiałym dziełem okazała się w 2003 r. rozbudowa kościoła parafialnego według projektu arch. Wojciecha Wycichowskiego i arch. Witolda Pietrasa. W Boże Narodzenie 2005 r. (po siedmiu i pół miesiącach prac budowlanych) o. prowincjał Paweł Latusek OMI odprawił pierwszą pasterkę w rozbudowanej świątyni. W 2004 r. dobudowano do kościoła dzwonnicę. Obecnie kościół choć w surowym stanie zamkniętym – użytkowany, wymaga odrestaurowania starej części obiektu i wykończenia. Pod częścią rozbudowaną znajdują się pomieszczenia do pracy duszpasterskiej.

Wyposażenie kościoła:
W 1974 r. zamontowano nowe tabernakulum; w 1975 r. ułożono nową posadzkę z płyt marmurowych; w latach 1980–1983 umieszczono witraże przedstawiające radosne części Różańca i osobę św. Eugeniusza de Mazenoda; w 1985 r. zawieszono przepiękne żyrandole; w 1991 r. z tyłu kościoła dobudowano dwie zakrystie i kaplicę przedpogrzebową; w 1995 r. ułożono z kostki brukowej alejkę od bramy do kościoła; w 1996 r. zastosowano tymczasowe halowe ogrzewanie. Z wielu inwestycji najistotniejsze są: w 1996 r. wybudowanie kapliczki NSPJ w Grotnikach i wybudowanie parkingu przy cmentarzu na Kremieniu, w 1998 r. wybudowanie kaplicy letniej „Groty” na placu kościelnym, która gromadzi latem parafian i letników na mszach niedzielnych.
Ozdobą kościoła – choć w surowym stanie – są już figura Matki Bożej Fatimskiej w głównym ołtarzu (przywieziona z Fatimy i ofiarowana przez Szwajcarkę Andree Ramuz), figura św. o. Pio (ofiarowana przez uczestników Jubileuszowej Pielgrzymki Narodowej 2000 r.) i figura św. Eugeniusza de Mazenoda (ofiarowana przez Barbarę i Piotra Klemmów).
W posiadaniu parafii są relikwiarze z relikwiami św. Eugeniusza de Mazenoda (I stopnia) i św. o. Pio (II stopnia).

Ulice należące do parafii

MIEJSCOWOŚCI NALEŻĄCE DO PARAFII:

Duraj – 2 km, Grotniki Osada, z kościołem parafialnym, Jedlicze A – 4, Jedlicze B – 3, Krzemień – 1, Orła – 3, Pustkowa Góra – 6, Tkaczewska Góra – 5, Ustronie – 1