Archidieczja Łódzka

Parafia Nawrócenia Świętego Pawła i Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Wygiełzowie

Proboszcz: ks. Krzysztof Piec
Telefon: 44 634-14-26
Adres: Wygiełzów 33 97-425 Zelów
  • O parafii
  • Msze Święte
  • Kancelaria parafialna
  • Ogłoszenia
  • Intencje

RYS HISTORYCZNY

Data erygowania: XV w. (abp gnieźnieński Wojciech Jastrzębiec)
Historia budowy kościoła i jego architektura:
Kościół orientowany, konstrukcji zrębowej, jednonawowy z węższym wielobocznie zamkniętym prezbiterium. Przy nawie od południa kruchta, przy prezbiterium od północy zakrystia. Strop płaski, dachy dwuspadowe z wieżyczką sygnaturki. W 1932 r., dzięki proboszczowi ks. Wojciechowi Kubisiowi, kościół dotychczasowy (23,5 m dł. i 9,5 m szer.) przedłużono o 9,5 m. W 1996 r. parafia obchodziła jubileusz 200 lat istnienia drewnianego, modrzewiowego kościoła (1796–1996). Z tej okazji odnowiono główny ołtarz bogaty w złocenia oraz 2 ołtarze boczne Jezusa Miłosiernego i Świętej Rodziny. Odnowiono ambonę i chrzcielnicę, a także dwie monstrancje, kielichy, puszki do komunikantów i relikwiarze. W zakrystii wymieniono kredensję. W 2000 r. ufundowano Jubileuszową Bramę z herbem archidiecezji, wymieniono w prezbiterium podłogi, ufundowano nowy ołtarz posoborowy w stylu barokowym, wycyklinowano oraz zaimpregnowano w prezbiterium i zakrystii strop i ściany, wymieniono tron celebransa oraz instalację elektryczną w całym kościele, zakupiono 4 nowe żyrandole.

Wyposażenie kościoła:
Piękny ołtarz w stylu barokowym sprowadzony z kościoła klasztornego w Piotrkowie Tryb. Odnawiany w 1831, 1883 i 1992 r. W ołtarzu głównym Matka Boża Anielska. Organy tradycyjne i elektroniczne, Droga Krzyżowa, w drewnianej dzwonnicy 2 dzwony.

Ulice należące do parafii

MIEJSCOWOŚCI NALEŻĄCE DO PARAFII: Chajczyny – 2 km, Faustynów – 7, Jawor – 1, Korczyska – 3, Kośne – 4, Kurów – 3, Kurówek – 3, Łęki – 3, Podlesie – 6, Przecznia – 2, Pszczółki – 3, Rogowiec – 2, Sikawica – 6, Walewice – 5, Wola Pszczółecka pod Borowcem – 5, Wola Pszczółecka pod Lasem – 6, Wygiełzów, wieś kościelna, Wypychów – 5 (część), Zalesie –