Archidieczja Łódzka

• Ogłoszenia
  • Intencje

RYS HISTORYCZNY
Data erygowania: 23 XI 1523 r. (abp gnieźnieński Jan Łaski)
Historia budowy kościoła i jego architektura:
Wybudowany w 1462 r., murowany w stylu gotyckim. Jednonawowy, z krótkim prezbiterium, wielobocznie zamkniętym. Od zachodu wysoka, smukła, kwadratowa wieża.
Wyposażenie kościoła:
3 ołtarze późnobarokowe, Droga Krzyżowa malowana na płótnie, 2 świeczniki, organy 8-głosowe, 2 dzwony. Najcenniejszym zabytkiem jest łaskami słynący obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem, zwaną Matką Bożą Będkowską. Jest to obraz gotycki z XV w., prawdopodobnie dar rodziny Spinków. W 1986 r. przeprowadzono renowację i konserwację obrazu.

Ulice należące do parafii

MIEJSCOWOŚCI NALEŻĄCE DO PARAFII: Będków, wieś kościelna, Będków kolonia – 1 km, Brzustów – 4, Ceniawy – 4, Drzazgowa Wola – 7, Ewcin – 8, Gutków – 3, Kalinów – 1, Magdalenka – 5, Nowiny – 4, Prażki – 5, Rosocha – 2, Rudnik – 5, Rzeczków – 5, Sługocice – 4, Wykno – 4, Zacharz – 3