Archidieczja Łódzka

• Kancelaria parafialna
  • Ogłoszenia
  • Intencje

Data erygowania: 6 VIII 1929 r. (bp Wincenty Tymieniecki)

Historia budowy kościoła i jego architektura:
Na miejscu starego kościoła w 1983 r. rozpoczęto budowę nowego w stylu zakopiańskim, zaprojektowanego przez arch. Macieja Zatorskiego. Ściany niskie, dach stromy pokryty blachą, sklepienie wyłożone drewnem świerkowym, w dachu okna trójkątne. Zakończenie budowy w 1989 r. Poświęcony w 1989 r. przez bpa Władysława Ziółka.

Wyposażenie kościoła:
Ołtarz główny w stylu neobarokowym, wykonany w Poznaniu w 1929 r. Ołtarz soborowy w stylu neobarokowym, przerobiony z dawnego ołtarza bocznego. Organy elektroniczne, zakupione w 1985 r. Dzwony spiżowe wykonane w pracowni w Przemyślu: „Maryja” – 700 kg; „Józef-Izydor” – 220 kg, ufundowane przez parafian. Witraże wykonane przez ks. Tadeusza Żurawskiego SDB z Łodzi. Droga Krzyżowa – płaskorzeźby gipsowe, kolorowe, ufundowane w 1993 r., meble dębowe, oświetlenie – żyrandole, kinkiety mosiężne, nagłośnienie, nowe granitowe prezbiterium.

Ulice należące do parafii

MIEJSCOWOŚCI NALEŻĄCE DO PARAFII: Bleszyn – 1 km, Dziwle wieś i kolonia – 5, Gutów Duży – 3, Gutów Mały – 2,5, Helenów – 4, Jastrzębieniec – 2, Kłucjasz – 2, Kociołki – 2, Majdany – 4, Maleniec – 1,5, Niwy Jutroszewskie – 1,2, Żeronie, wieś kościelna