Wyświetleń: 1980
Liturgia Paschalna rozpoczęła Wielkanoc w Cerkwi Prawosławnej

Uroczystym wniesieniem Płaszczenicy - ikony z wizerunkiem Chrystusa w grobie – za Carskie Wrota, rozpoczęła się nocna Liturgia Paschalna, która w Kościele Prawosławnym inauguruje obchód Świąt Zmartwychwstania Pańskiego.

Hristos voskrese - voistinu voskrese!(Chrystus Zmartwychwstał – prawdziwie zmartwychwstał! ) tymi słowami zwrócił się Prawosławny Biskup Atanazy do wiernych, którzy w nocy z soboty na niedzielę, zgromadzili się w Łódzkiej Katedrze Prawosławnej p.w. św. Aleksandra Newskiego, by rozpocząć świętowanie Świąt Paschalnych.

Po odmówieniu modlitw przy grobie rozpoczęła się procesja z ikoną Chrystusa Zmartwychwstałego dookoła Cerkwi, w czasie której dzwony obwieściły światu, że Pan prawdziwie powstał z grobu i skruszył więzy śmierci i otchłani. Po wejściu do świątyni odczytana została ewangelia o Zmartwychwstaniu Pańskim. Następnie rozpoczęła się Jutrznia Paschalna.

- Po raz pierwszy w naszej katedrze przywitać możemy Święty Ogień, który dziś rano zapłonął cudownie  w Bazylice Grobu Bożego w Jerozolimie. - mówił biskup Atanazy. - Zapalmy od tego Ognia nasze świece i wspólnie cieszmy się ze Zmartwychwstania Chrystusa! - podkreślił hierarcha.

Bracia Prawosławni, w tym roku obchodzą Święta Wielkanocne z tygodniowym opóźnieniem wynikającym, z różnicy pomiędzy kalendarzem gregoriańskim (używanym w Kościele Rzymskim), a kalendarzem juliańskim (używanym w Kościele Prawosławnym).

Po zakończeniu liturgii nocnej, podobnie jak przez całą sobotę, można było poświęcić pokarmy na stół wielkanocny, tak samo jak czyni się to w Kościele Rzymskokatolickim.

Braciom Prawosławnym mieszkającym w Łodzi i regionie łódzkim  życzymy, by Jezus Chrystus Zmartwychwstały obecny był w ich codzienności i prowadził ich przez życie! Niech Zmartwychwstały Wam Pan błogosławi!