Kościoły Stacyjne Łodzi 2019 - Kościół św. Jana XXIII #16

- Pan jest łaskawy, pełen miłosierdzia! Łaskawy Pan chce, abyśmy naśladując Go w swoim życiu, byli wobec naszych braci miłosierni. – mówił w homilii podczas liturgii stacyjnej biskup Ireneusz Pękalski.

Zakończenie drugiego tygodnia wielkopostnego pielgrzymowania do Kościołów Stacyjnych Łodzi miało miejsce w parafii p.w. Świętego Papieża Jana XXIII, która znajduje się na osiedlu Janów we wschodniej części Miasta Łodzi. Liturgii stacyjnej przewodniczył biskup pomocniczy Archidiecezji Łódzkiej - ksiądz biskup Ireneusz Pękalski.

Temat miłosierdzia obecny w nauczaniu i pontyfikatach papieży począwszy od św. Jana XXIII, aż do Ojca Świętego Franciszka był przedmiotem rozważań dzisiejszej homilii stacyjnej. - Gdy dobrze przypatrzymy się ostatnim pontyfikatom papieskim, to odkryjemy jedną zdumiewającą rzecz, że wszystkie te wielkie pontyfikaty, to pontyfikaty, które bardzo mocno  podkreślały wagę i znaczenie miłosierdzia. – tłumaczył kaznodzieja.

Ksiądz biskup przywołując kolejnych Papieży wskazał na rys miłosierdzia ich nauczaniu i podkreślił – mówiąc o Ojcu Świętym Franciszku, że  - wzywa nas on dzisiaj do tego, byśmy oczekując Bożego Miłosierdzia – w sposób szczególny w okresie Wielkiego Postu – przez post, modlitwę i pokutę pielęgnowali w sobie taką wyobraźnię miłosierdzia, którą będziemy okazywać drugiemu człowiekowi. – zaznaczył bp Ireneusz.

W liturgii obok wiernych z janowskiej parafii i przybyłych pielgrzymów, obecni byli także duchowni z dekanatu Łódź – Olechów.