Archidiecezja Łódzka
„Uczniów czynią tylko uczniowie!”- Święcenia Diakonatu 2018
15:00 | 19.05.2018 | Wyświetleń: 3897 | Autor: Antoni Zalewski

„Uczniostwo się nigdy nie kończy. W dniu w który przestalibyście być uczniami, przestaniecie się nadawać na nauczycieli. Jezus mówił: idźcie czyńcie uczniów. Uczniów czynią tylko uczniowie”– mówił podczas Eucharystii Ksiądz Arcybiskup Grzegorz Ryś, Metropolita Łódzki.

Święcenia diakonatu w katedrze łódzkiej pod wezwaniem św. Stanisława Kostki, przyjęło sześciu alumnów Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi: Michał Kardynia (parafia pw. NMP Królowej Polski w Tomaszowie Mazowieckim), Kamil Siuta (parafia pw. św. Kazimierza i św. Barbary w Pożdżenicach), Paweł Skowron (parafia pw. Wniebowzięcia NMP w Łasku-Kolumnie), Marcin Skrzydłowski (parafia pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Pabianicach), Tomasz Szurek (parafia pw. św. Jana Ewangelisty w Łodzi), Adrian Zimnowłocki (parafia pw. św. Floriana w Uniejowie, diec. Włocławska).

Liturgii święceń przewodniczył Arcybiskup Grzegorz Ryś, który zwracając się do powołanych i wybranych do pełnienia posługi diakona w Kościele, zwrócił uwagę na to że: „słowo Boga jest wolne, słowo Boga jest nieskrępowane, Ono jest wszędzie. Wszędzie możesz prowadzić ludzi na spotkanie z tym słowem i wszędzie możesz czynić ich uczniami słowa, pod warunkiem, że sam jesteś uczniem – podkreślił Metropolita Łódzki . „Idziecie w swoje życie duchownych, tych, którzy otrzymują w Kościele misję, idziecie najpierw z tym słowem: uczeń ”– dodał.

„Uczniem się jest w stosunku do nauczyciela, ale w języku Ewangelii, uczniem się jest w stosunku do Mistrza. Można mieć w życiu wielu nauczycieli, ale Mistrza ma się tylko jednego. Mistrz to jest ktoś z kim cię łączy jakaś szczególna emocja. Relacja, która jest nieprzekazywalna”- zaznaczył Ksiądz Arcybiskup.

Zobacz także: SZEŚCIU PRZYSZŁYCH DIAKONÓW KOŚCIOŁA ŁÓDZKIEGO

Na zakończenie Metropolita Łódzki zwrócił się do wyświęcanych, aby  głosili ludziom naukę Chrystusa, „ale nie głoście jej jeśli nie jesteście jej świadkami, jeśli jej nie dotknęliście, nie doświadczyliście na sobie. Uczeń- umiłowany świadek”- powiedział Arcybiskup Ryś.

Nowo wyświęceni, zobowiązali się do pełnienia posługi diakona w duchu Bożej miłości, a rezygnując z założenia rodziny, zobowiązali się na zawsze do życia w czystości. Przyrzekli pogłębiać i zachowywać ducha modlitwy i kształtować swoje życie na wzór Chrystusa.

W uroczystości święceń diakonatu, które są pierwszym stopniem święceń, uczestniczyli: Ksiądz Biskup Adam Lepa, rektor łódzkiego seminarium dr Jarosław Pater, prefekci i ojcowie duchowni oraz księża zaproszeni przez alumnów. Obecni byli także klerycy oraz goście zaproszeni przez przyjmujących święcenia.