Archidiecezja Łódzka
Abp Ryś do studentów: kiedy po raz pierwszy od Boga usłyszeliście – kocham cię!
17:02 | 12.05.2018 | Wyświetleń: 3595 | Autor: ks. Paweł Kłys

Na Jasnej Górze rozpoczęła się 82. pielgrzymka studencka, która tradycyjnie każdego roku odbywa się w połowie maja, tuż przed rozpoczęciem sesji egzaminacyjnej. Hasło tegorocznego ogólnopolskiego spotkania żaków brzmi: „Kocham, więc jestem”.

W sobotę – w pierwszym dniu pielgrzymki – młodzi wysłuchali konferencji arcybiskupa Grzegorza Rysia nawiązującej do hasła spotkania. Konferencja została oparta o fragment Pawłowego hymnu o miłości z listu do Koryntian. – Wskażę wam drogę jeszcze doskonalszą! – chrześcijaństwo jest pewną drogą, ani pewną teorią. Być chrześcijaninem to nie znaczy nauczyć się czegoś na pamięć. Wejść na drogę chrześcijaństwa, to wejść na drogę, to iść za Mistrzem.  – mówił abp Ryś.

Ksiądz arcybiskup wskazał na miłość – „agape”- która jest doświadczeniem tego, że Bóg mnie kocha po to, żebym mógł kochać razem z Nim. Bym mógł się stać współkochajacym z Bogiem. – dodał. – Jeśli masz jakieś obdarowanie. Jeśli masz jakiś charyzmat i czujesz, że Duch święty cię uposaża do jakiejś posługi w Kościele, do jakiejś formy modlitwy w Kościele i daje ci w Kościele jakieś miejsce, odpowiedzialność, powołanie, a ty nie masz miłości – jesteś zerem!  – zaznaczył łódzki pasterz.

– Kocham więc jestem! Nie kocham, nie jestem! Nie ma mnie! Niezależnie od tego, co inni na ten temat myślą. Jeśli odparłeś od pierwszej miłości, to odpadłeś od pierwszego doświadczenia tego, że jesteś kochany! Pomyślcie przez chwilę o tym, kiedy po raz pierwszy od Boga usłyszeliście – kocham cię! Macie to w sobie? Usłyszeliście to? Masz to, czy odpadłeś od tego? – pytał studentów arcybiskup Grzegorz.

Dziś przed młodymi jeszcze procesja różańcowa, wspólna modlitwa Apelu Jasnogórskiego oraz nocne czuwanie przy Ikonie Matki Bożej Częstochowskiej w kaplicy cudownego obrazu.

Dwudniową pielgrzymkę zakończy jutro Msza św. w kaplicy Matki Bożej Częstochowskiej, której przewodniczyć będzie ks. bp Marek Marczak – biskup pomocniczy Archidiecezji Łódzkiej, delegat Episkopatu Polski ds. duszpasterstw akademickich.

Studenci od ponad 80 lat pielgrzymują na Jasną Górę. Korzenie duszpasterstwa akademickiego w Polsce sięgają początków Uniwersytetu Jagiellońskiego. Pierwszym duszpasterzem krakowskich żaków był św. Jan Kanty, który oprócz opieki duchowej, wspierał studentów materialnie.