Archidiecezja Łódzka
Abp Ryś: Jezus objawia imię Boga, które brzmi Abba
21:06 | 23.01.2018 | Wyświetleń: 2423

„Abyśmy byli jedno, potrzebujemy być zachowani w imieniu Boga, które zostało dane Jezusowi”- mówił ksiądz arcybiskup Grzegorz Ryś w swojej homilii, która wygłosił podczas Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan.

We wtorkowy wieczór wierni różnych wyznań naszej archidiecezji spotkali się w kolejnej świątyni w ramach Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. Tym razem spotkanie miało miejsce w Kościele Ewangelicko-Augsburskim św. Piotra i św. Pawła w Pabianicach.

Homilię do wiernych wygłosił abp Grzegorz Ryś, Metropolita Łódzki. W swoim słowie arcybiskup przywołał dwie konkretne postawy, które pozwalają trwać w relacji dziecięcej z Bogiem. Pierwsza postawa to taka, kiedy widzimy naszą relację z Bogiem jako nieustanne obdarowywanie. Często taką postawę widzimy u małych dzieci, u których czasem pierwsze słowo to „daj”. „To jest bardzo ważne zachować taką postawę swoją względem Boga. Żebym miał w sobie świadomość nieustannego obdarowania. Żebym miał w sobie świadomość łaski, którą jest spotkanie z Bogiem”- mówił łódzki pasterz.

Druga postawa została opisana w liście św. Pawła do Galatów, gdzie św. Paweł pisze „nie jesteś niewolnikiem, tylko jesteś synem”. To kolejna relacja dziecięctwa wobec Boga. „Jezus mówi, że jeżeli będziemy trwać w tym imieniu Boga, które brzmi Abba, to będziemy jedno między sobą”- podkreślił abp Ryś. Dla podkreślenia tej postawy kaznodzieja przywołał przypowieść o synu marnotrawnym. Podkreślił, że w przypowieści tej nie ma tylko problemu w relacji z Ojcem, ale jest także problem w relacji między braćmi. Jeśli nie trwają w relacji z Ojcem, to także nie ma relacji między nimi. Mimo, że syn powracając do domu, chce być tylko najemnikiem, to Ojciec się na to nie godzi. „Bóg się nigdy nie zgodzi na taką relację z nami, żebym ja był dla niego najemnikiem. Bóg się na to nie zgodzi. Ten Bóg objawiony w Jezusie Chrystusie ma na imię Abba. Można być z Nim tylko w tej relacji”- podkreślił Metropolita Łódzki.