Autor: Julia Saganiak/Niedziela Łódzka
Wyświetleń: 877
Kard. Grzegorz Ryś otrzymał Nagrodę Kopernikańską „Fides et ratio”
Udostępnij

 W ramach obchodów Święta Województwa w Bydgoszczy kard. Grzegorz Ryś otrzymał pierwszą Nagrodę Kopernikańską „Fides et ratio”. Jak podkreślił Piotr Całbecki, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego, stanowi to wyróżnienie osób, które potrafią łączyć wiarę i naukę, promując wartości przekazane przez św. Jana Pawła II.

Uroczystość wpisana była w 25. rocznicę powstania województwa kujawsko-pomorskiego oraz wizytę Jana Pawła w Toruniu 7 czerwca 1999 roku.

– Księże Kardynale, mówi się, że historia jest najlepszą nauczycielką życia, dlatego tę pierwszą Nagrodę Kopernikańską, zarząd województwa postanowił przyznać Księdzu Kardynałowi jako wybitnemu historykowi, który w swoich badaniach nie pomijał trudnych i bolesnych tematów. Zgodnie z metodologią kopernikańską zawsze i we wszystkim, jako człowiek nauki, Ksiądz Kardynał, poszukiwał prawdy. Jest również Ksiądz Kardynał przyszłością Kościoła, w którym wyniesiono naszego Rodaka Karola Wojtyłę do najwyższych godności; Kościoła, który nie zna granic, ale ma różne oblicza, również to polskie, które przez wieki kształtowało naszą tożsamość i często stanowiło o niepodległości i niezależności naszego państwa – mówił w laudacji Piotr Całbecki. – Nagroda ta jest wyrazem uznania dla osiągnięć Księdza Kardynała jako człowieka pokoju, który i wiarę, i wiedzę spaja w jedną misję nauczania ludzi – podkreślił marszałek województwa kujawsko-pomorskiego.

Marszałek województwa zaznaczył, że metropolita łódzki, otrzymując Nagrodę Kopernikańską jako pierwszy, będzie współtworzył kapitułę decydującą o przyznawaniu tego wyróżnienia.

Udostępnij