Autor: dr Michał Zborowski
Wyświetleń: 229
Chrześcijanie we współczesnym świecie! - XX edycja Ogólnopolskiego Konkursu Papieskiego
Udostępnij

Dobiega końca jubileuszowa XX edycja Ogólnopolskiego Konkursu Papieskiego. Inicjatywa Instytutu Tertio Millennio zaprasza uczniów szkół ponadpodstawowych z całej Polski do zgłębienia wiedzy o życiu i nauczaniu Jana Pawła II. Po trzech etapach – dwóch testach online oraz napisaniu eseju zostali wyłonieni finaliści, a spośród nich wybrany zostanie zwycięzca, który uda się w podróż do Rzymu.

Tytuł tegorocznego Konkursu jest znaczący: „Chrześcijanie we współczesnym świecie”. Papież Jan Paweł II nie ignorował otaczającej go rzeczywistości i zdawał sobie sprawę z wyzwań, jakie stoją przed światem w trzecim tysiącleciu. W liście apostolskim Tertio millennio adveniente wskazał, że “Przyszłość świata i Kościoła należy do młodych pokoleń”. W ślad za tymi słowami zaprosiliśmy młodych ludzi do refleksji nad rolą chrześcijan we współczesnym świecie. Chcieliśmy także zwrócić uwagę na kryzys, o którym tak pisał Jan Paweł II “Na kryzys cywilizacji trzeba odpowiedzieć cywilizacją miłości, opartą na uniwersalnych wartościach pokoju, solidarności i wolności, które znajdują pełne urzeczywistnienie w Chrystusie" i wsłuchać się w odpowiedzi młodych ludzi na jego przezwyciężenie. To właśnie młodzież żyjąca i tworząca współczesny świat, może pomóc nam odkryć nową głębie i bogactwo słów napisanych przez Jana Pawła II, adekwatną do obecnego czasu.

W regionie łódzkim do czwartego, finałowego etapu zakwalifikowało się pięcioro uczniów: Antoni Jagoda i Monika Jerzak z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 4 im. Władysława Grabskiego w Łowiczu oraz Tomasz Miłkowski, Aleksandra Niklewicz i Natalia Szmelcuch z VI LO im. Zbigniewa Herberta w Bełchatowie.

Finał odbędzie się 8 czerwca przy parafii pw. św. Judy Tadeusza w Łodzi, a zadaniem finalistów będzie ustna obrona napisanej przez siebie pracy. Poza pielgrzymką do Rzymu na finalistów czekają indeksy na uczelnie wyższe, nagrody książkowe oraz inne upominki.

Udostępnij