Autor: ks. Paweł Kłys
Wyświetleń: 489
Ekumenicznym nabożeństwem w Bełchatowie zakończono Dni Modlitw o Jedność Chrześcijan w regionie łódzkim
Udostępnij

Ostatnie tegoroczne nabożeństwo ekumeniczne podczas Dni Modlitw o Jedność Chrześcijan w regionie łódzkim odbyło się dziś wieczorem w rzymskokatolickiej parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Bełchatowie. Podczas liturgii, której przewodniczył dziekan bełchatowski ks. kan. Zbigniew Zgoda kazanie wygłosił biskup senior Kościoła Ewangelicko – Reformowanego bp Marek Izdebski.

W swojej homilii duchowny przypomniał Akt Konfederacji Warszawskiej - dokument, który wyprzedziło o wieki wyznaczone w Europie standardy a którego 450-lecie obchodzić będziemy w najbliższą sobotę.

- Kiedy w Europie zachodniej płonęły stosy, a ludzie mordowali się w imię Boga w Rzeczypospolitej doszło do wyjątkowego wydarzenia. Dnia 28 stycznia 1573 roku został podpisany Akt Konfederacji Warszawskiej wprowadzającej w Rzeczypospolitej Obojga Narodów tolerancję religijną. Konfederacja Warszawska była dokumentem gwarantującym wolność wyznania. Zawierała postanowienia dotyczące zapewnienia swobody wyznania szlachcie w Rzeczpospolitej. Gwarantowała bezwarunkowy i wieczny pokój miedzy wszystkimi różniącymi się w wierze, a innowiercom zapewniała równouprawnienie, opiekę państwa i jednocześnie zabraniając władzom świeckim prześladowań religijnych. Warto wspomnieć, że Akt Konfederacji - ze strony episkopatu - podpisał biskup krakowski Franciszek Karsiński. – podkreślił kaznodzieja.

Nawiązując do kończących się dni modlitw o jedność Kościoła kaznodzieja zauważył, że - spotkania ekumeniczne nie mogą być - i wierzę, że nie są - pustymi rytuałami, bo tak trzeba, bo tak wypada! Spotkania ekumeniczne mają przemieniać nas samych - ciebie i mnie! Bądźmy wiec otwarci na Bożą obecność we wszystkich naszych spotkaniach, bądźmy otwarci na drugiego człowieka - bez oceniania go - czy jest taki, czy inny, gdyż razem - mimo różnic - tworzymy święty, powszechny i apostolski Kościół Jezusa Chrystusa. – zaznaczył.

Kończąc homilię duchowny ewangelicki zaapelował - Módlmy się wspólnie o to, byśmy za sprawą Jezusa Chrystusa byli dla wszystkich znakiem jedności, abyśmy byli jedno, abyśmy byli razem i mieli jedno serce. Nie możemy szufladkować, czy kategoryzować ludzi. Szacunek należy się każdemu dlatego bądźmy tolerancyjni, aprobujmy inność, uczmy się - jak mówi prorok - postępować dobrze i szukajmy sprawiedliwości, bo tylko w ten sposób uczynimy nasze życie wznioślejszym, a świat lepszym! - zakończył.

Bełchatowska modlitwa o jedność Kościoła była ostatnim spotkaniem ekumenicznym w czasie tegorocznych łódzkich Dni Modlitw o Jedność Chrześcijan, które trwały w regionie łódzkim od 7 - 22 stycznia br. Nabożeństwa odbywały się w świątyniach rzymskokatolickich oraz świątyniach Kościołów zrzeszonych w łódzkim oddziale Polskiej Rady Ekumenicznej w Łodzi, Piotrkowie Trybunalskim, Pabianicach, Zgierzu, Zelowie i Bełchatowie.


zobacz także:

Udostępnij
Galeria zdjęć