Autor: Tomasz Kopytowski - Caritas Archidiecezji Łódzkiej
Wyświetleń: 924
Abp Grzegorz Ryś odprawi mszę świętą w Bejrucie

W niedzielę, 31 lipca 2022 roku, o godz. 18:00 czasu polskiego, w maronickiej katedrze pw. św. Jerzego w Bejrucie, odprawiona zostanie msza święta koncelebrowana, z udziałem ks. abpa Grzegorza Rysia, metropolity łódzkiego i ks. abpa Paula Abdela Satera, maronickiego arcybiskupa Bejrutu. Obecność metropolity łódzkiego w Libanie, to kontynuacja budowania długotrwałej relacji pomiędzy łódzkim Kościołem, a Kościołem w Bejrucie, która zapoczątkowana została dwa lata temu, po wybuchu w porcie w stolicy Libanu, w dniu 4 sierpnia 2022 roku. Rok temu, w pierwszą rocznicę tego wydarzenia, o tej samej godzinie odprawiona została msza święta w łódzkiej katedrze i w kościele św. Michała w Bejrucie. Wydarzenie w dwóch tak odległych miejscach spiął modlitewny telemost, dzięki któremu wierni obydwu Kościołów mogli się zobaczyć, pozdrowić i wspólnie pomodlić. W swoich przesłaniach, wygłoszonych na odległość, pasterze Kościołów w Łodzi i w Bejrucie wyrazili pragnienie spotkania ramię w ramię, przy wspólnym ołtarzu. Wkrótce potem abp Sater wysłał abp. Rysiowi zaproszenie do złożenia wizyty w Bejrucie, które zostało przyjęte. Spotkanie zaplanowano na przełomie lipca i sierpnia, tuż przed drugą rocznicą wybuchu w porcie w stolicy Libanu.

Po mszy świętej, w kościele św. Michała, w dzielni cy portowej Bejrutu, odbędzie się koncert, przygotowany przez młody zespół Domu Wschodniego - YBTE.

Archidiecezja łódzka od pierwszych dni po wybuchu w porcie wspiera odbudowę mieszkań, miejsc pracy, pomoc doraźną oraz edukację dzieci w Bejrucie. Dzięki finansowaniu projektów prowadzonych wspólnie przez Caritas Archidiecezji Łódzkiej i Stowarzyszenie „Dom Wschodni – Domus Orientalis”, w ciągu dwóch ostatnich lat udało się wyremontować 102 mieszkania i 6 innych obiektów, wesprzeć reaktywację lub otwarcie 38 zakładów pracy, przeprowadzić dystrybucje paczek, leków, mleka w proszku i piecyków w okresie zimowym. Wsparcie otrzymały również rodziny strażaków, którzy zginęli gasząc pożar w porcie. 40 dzieci z Bejrutu otrzymuje również od roku stypendium w ramach programu „Pierwszy Krok”. Z myślą o przyszłości udało się zbudować i sukcesywnie rozwijać wolontariat w ramach Młodego Zespołu Domu Wschodniego – YBTE.