Autor: Ewa Ołownia / foto: Adrianna Ferlich, Ks. Adrian Anielak, Julia Milewska
Wyświetleń: 493
Moc świętości - Łaska Noc Świętych 2021

Jan Paweł II mawiał, że Wszyscy jesteśmy wezwani do świętości i tylko święci mogą odnowić ludzkość. W myśl słów papieża 31 października w parafii pod wezwaniem św. Faustyny w Łasku odbyła się pierwsza Noc Świętych. Było to jedno z najpiękniejszych wydarzeń w naszej parafii. Z niecierpliwością wspólnota oczekiwała na wieczór pełen śpiewu, feerii barw, tańca i piękna Bożych słów. Ksiądz Adrian Anielak, który jest pomysłodawcą przedsięwzięcia, wywiązał się z zadania doskonale.

Już widok wnętrza kościoła zapierał dech. Przygaszone światła, piękny biały dywan, wzdłuż którego ustawiono świeczniki z płonącymi świecami, wiódł do postumentów, na których zostały ustawione relikwie Świętych. Pełni powagi uczniowie wnieśli szczątki św. Siostry Faustyny, Jana Pawła II, Maksymiliana Kolbego, Męczenników z Pariacoto, św. Rocha, św. Teresy, św. Stanisława Biskupa, Dzieci Fatimskich i św. Jana z Dukli. Widok relikwii przydał majestatu uroczystości, w czasie której prowadzący przybliżyli sylwetki Świętych, a wszystko to działo się na tle klimatycznych pieśni religijnych, w których wybrzmiewało umiłowanie dla Stwórcy i Jego dzieła. Podniosłym dopełnieniem Nocy Świętych było nakładanie dłoni na głowy wiernych  przez księży, w tym proboszcza parafii, księdza Jarosława Wojtala w symbolicznym geście przekazania darów Ducha Świętego.

Siłę i moc, którą otrzymujemy od Pana oddała pantomima pt. ,,Uwolnij mnie” w wykonaniu dziewcząt z I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Łasku. Jej przekaz wybrzmiał wyraźnie – Chrystus jest potęgą zdolną pokonać wszelkie zło. Sugestywnie wyraził to również ks. Adrian Anielak, który wcielił się w rolę Jezusa.

W czasie Łaskiej Nocy Świętych zgromadzeni w świątyni odśpiewali Litanię do Wszystkich Świętych, bo … tylko święci mogą odnowić ludzkość.

Parafianie są zgodni, uroczystość była przepiękna. Gra świateł, dymy, muzyka i piękno słów nadały powagi  przedsięwzięciu. Wierni pogrążali się w zadumie, oddawali refleksji i wychodzili z kościoła wzmocnieni. Na koniec każdy członek wspólnoty mógł oddać hołd Świętym i pokłonić się przed relikwiami oraz poczęstować Bożą Krówką. W każdej z nich znajdowały się skrzydlate słowa jako drogowskaz dla każdego z nas.

Inicjatywa ks. Adriana Anielaka okazała się celna i potrzebna. To doskonała alternatywa dla inwazyjnego, obcego nam Halloween. Udana próba udowodnienia, że siła Ducha Świętego jest wszechmocna. Z niecierpliwością będziemy czekać na następną Łaską Noc Świętych.