Autor: Joanna Kurkowska
Wyświetleń: 1334
Par. św. Wojciecha: obchody 100-lecia diecezji

W niedzielę, 4 października w parafii pw. św. Wojciecha w Łodzi odbyły się obchody 100. rocznicy powstania Diecezji Łódzkiej. Rozpoczęły się one o godz. 17:30 nabożeństwem różańcowym w intencji Archidiecezji.

O godz. 18 rozpoczęła się Msza Święta podczas, której Sanktuarium MB Pocieszenia zostało ogłoszone Kościołem Stacyjnym na Rok Jubileuszowy. Eucharystii przewodniczył ks. Abp Józef Górzyński – metropolita warmiński, który powiedział słowo do zgromadzonych wiernych.

„Dzisiaj nie brakuje tych, którzy chcieliby z Chrystusem zmartwychwstać, nie ma tylko komu iść z Nim razem na krzyż’’.

Ksiądz arcybiskup porównał winnicę do Kościoła i apelował do otwarcia się na drugiego człowieka i wyzbycia się żądzy dóbr doczesnych.  Ponadto zaznaczył wagę wspólnoty i panującej w niej pokory. Przypominał, że ewangelizację świata należy zacząć w pierwszej kolejności od samego siebie, poprzez pracę nad swoimi wadami i szukaniem okazji do pełnienia dobrych uczynków.

,,To Jemu mają się podobać owoce, a te owoce to tylko czasem sukcesy”.

Winnica należy przede wszystkim do Pana, który daje nam konkretne powołania. Należy zgadzać się w wolą Bożą, a więc wypełniać też trudne i uciążliwe obowiązki, które są jednak konieczne, gdyż stanowią ,,fundament i główną potrzebę współczesnego Kościoła”. Na tę potrzebę powinni odpowiadać wszyscy wierni, chcący kierować się w życiu Miłością Chrystusa.

W ramach dalszej części obchodów odbyła się także premiera słuchowiska pt. ,,Wczoraj i Dziś- Jak powstała Diecezja Łódzka’’. W sposób wyjątkowy, młodzież parafii św. Wojciecha pod przewodnictwem ks. Kazimierza Sobańskiego, przedstawiła trudną historię ziemi łódzkiej oraz wpływ powstania nowej diecezji na życie ówczesnych mieszkańców.