Archidiecezja Łódzka
Konkurs kolęd i pastorałek w parafii Narodzenia N.M.P w Łękawie
11:28 | 07.02.2020 | Wyświetleń: 431 | Autor: Ks. Władysław Pietrzyk

W pierwszej części okresu zwykłego, kiedy jeszcze według naszego pięknego staropolskiego zwyczaju w blasku bożonarodzeniowych dekoracji wybrzmiewają w naszych Świątyniach doniosłe śpiewy kolęd mamy możliwość dalej trwać w Tajemnicy Bożego przyjścia do naszych serc i domów.

Pięknie udekorowane szopki pozwalają dłużej i bardziej wnikliwie kontemplować niepojęty dar Boga, który opuścił niebo i rodzi się dla nas przyjmując postać maleńkiego Dziecięcia. W tym świętym czasie czujemy szczególną bliskość Bożej miłości wnoszącej w nasze serca prawdziwy pokój tak bardzo potrzebny każdemu z nas i całemu światu.

W duchu dziękczynienia oraz w pragnieniu przedłużenia świątecznej radości w parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Łękawie zorganizowany został po raz pierwszy Konkurs Kolęd i Pastorałek.
Współpatronat nad konkursem przyjęła zaprzyjaźniona z parafią Społeczna Akademia Nauk w Bełchatowie. Dyrektor administracyjny Akademii Pan Mirosław Olszewski ufundował okolicznościowe pamiątki i nagrody.
Do konkursu zgłosiło się 11-ro dzieci i młodzieży .
Po wnikliwym wysłuchaniu i ocenie wykonanych przez uczestników kolęd i pastorałek Jury w składzie :
Przewodniczący:
– Pan Organista Zbigniew Dylewski
oraz członkowie:
– Dyrektor Szkoły Podstawowej w Łękawie Pan Tomasz Starzyński
– Pan Józef Izydorczyk z Ozorkowa
-Proboszcz Parafii Ks. Władysław Pietrzyk ,
przyznało pierwszą nagrodę dla Julii Jankowskiej z Łękawy,
drugą nagrodę otrzymały najmłodsze z uczestniczek
siostry 5- letnia Nela i 6- letnia Maja Kruszyńskie również z Łękawy . Trzecie miejsce wyśpiewała sobie Małgorzata Stanisz z Zawadowa.
Pozostali uczestnicy konkursu otrzymali atrakcyjne nagrody pocieszenia .

Z pewnością wiele niezapomnianych wrażeń miejscowym parafianom sprawiła kolędowa oprawa liturgii Mszy Św. oraz wokalno-muzyczny wstęp poprzedzający konkurs wykonany przez Scholę ,,Miłosierni” z Kościoła Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego z Ozorkowa na Bugaju .

Szczególne podziękowanie Ks. proboszcz kieruje pod adresem wiernych , którzy wraz ze scholą, i towarzyszącymi jej Siostrami Magdalenie i Jolancie przybyli z Ozorkowa do Łękawy.

Przez pozostały czas roku kościelnego będziemy dalej rozważać i kontemplować liturgicznie kolejne, istotne wydarzenia z życia Jezusa i Maryi. Pomagać nam mają w tym śpiewy okolicznościowych pieśni religijnych . Niestety z tym jest coraz gorzej, szczególnie w młodym pokoleniu u którego obserwujemy coraz słabsze zaangażowanie w życie liturgiczne Kościoła . Przejawia się to często w biernym, czytaj milczącym uczestnictwem w liturgii. Dzisiaj rzadko się zdarza, aby młodzi ludzie znali i potrafili zaśpiewać choćby kilka zwrotek pieśni religijnych.

Trzeba jednak przyznać, że pieśni z okresu Bożego Narodzenia mając swój jedyny i niepowtarzany charakter i wyłamują się z tego coraz częściej obserwowanego schematu wspólnotowej ciszy. Kolędy są jeszcze chętnie śpiewane, także przez dzieci i młodzież. Warto to w umiejętny sposób wykorzystać i zaprosić do zbliżenia z żywym Kościołem.