Archidiecezja Łódzka
IV Pielgrzymka Strażaków Archidiecezji Łódzkiej i Województwa Łódzkiego w Wieluniu
16:00 | 01.10.2019 | Wyświetleń: 558 | Autor: Ks. Adam Stańdo

28 września 2019 roku w Wieluniu odbyła się IV pielgrzymka strażaków Archidiecezji Łódzkiej i Województwa Łódzkiego w Wieluniu upamiętniająca 80 rocznicę wybuchu II Wojny Światowej. Wieczorem 31 sierpnia 1939 roku pod Wrocławiem dowódca 4 Floty Powietrznej gen. Wolfram von Richthofen spotkał się z dowódcami 2 i 76 eskadry bombowców nurkujących tzw. „stukasów” i zapoznał ich z celem zaplanowanego na następny dzień rano ataku. Miał być nim Wieluń. Godzinę startu wyznaczono na 5 rano.

Powiat wieluński leżał w pasie obrony armii „Łódź” dowodzonej przez gen. dyw. Juliusza Rómmla. Obszar powiatu stanowić miał „operacyjną linię czat”, która prowadziła od Ostrzeszowa przez Kępno, Wieruszów, południowe przedpola Wielunia, Parzymiechy i Łobodno. Główna linia obrony przebiegała wzdłuż rzek Warty i Widawki, a więc około 30 km na wschód od Wielunia. Powiat wieluński był w planach dowództwa armii „Łódź” przedpolem rozpoznawczym, na którym nie przewidywano większych walk obronnych, ewentualnie starcia o charakterze opóźniającym. Na jego terenie były więc luźno rozrzucone oddziały brygady kawalerii i bataliony Obrony Narodowej. W samym Wieluniu nie było jednak wojska. Poza tym armia gen. J. Rómmla w przeddzień rozpoczęcia się II wojny nie była przygotowana jeszcze do podjęcia walki. Natomiast po stronie niemieckiej w rejonie powiatu wieluńskiego graniczącego bezpośrednio z III Rzeszą rozmieszczone były jednostki Wehrmachtu wchodzące w skład X armii gen. art. Waltera von Reichenau, w pełnej gotowości bojowej oczekujące na rozkaz ataku na Polskę. Tu rozpoczęła się wojna.

Według informacji zawartych w dzienniku bojowym 76 eskadry, 1 września dwie minuty po piątej (czyli o 4.02 czasu polskiego), 29 „stukasów” wystartowało z lotniska Nieder-Ellguth (obecnie Ligota Dolna), pomiędzy Wrocławiem a Opolem i o godz. 4.35 miejscowego czasu, pojawiło się nad Wieluniem. Zaraz potem spadły pierwsze bomby na miasto. Atak na Wieluń nastąpił zatem pięć minut przed pierwszym strzałem niemieckiego pancernika Schleswig-Holstein na Westerplatte. Za tym, że pierwszy atak na Wieluń nastąpił przed 4.45 przemawiają także relacje wielunian – naocznych świadków tamtych wydarzeń oraz funkcjonariuszy Straży Granicznej pełniących służbę rankiem 1 września, którzy obserwowali samoloty hitlerowskie lecące w kierunku miasta. Rozpoczęcie się II wojny w Wieluniu, a nie na Westerplatte, potwierdziła Główna Komisji Badania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu. Stający na jej czele prof. W. Kulesza stwierdził: „Według naszych ustaleń II wojna światowa tak naprawdę rozpoczęła się od bombardowania Wielunia, na kilka minut przed salwą pancernika Schleswig-Holstein w kierunku Westerplatte”.

Pod przewodnictwem kapelana wojewódzkiego strażaków w Łodzi ks. Adamem Stańdo zgromadzili się kapelani powiatowi i gminni. Uroczystej mszy świętej przewodniczył ks. stbryg Henryk Betlej natomiast homilię wygłosił ks. kapelan Zbigniew Dyks proboszcz parafii w Dłutowie. W pielgrzymce uczestniczyło 64 poczty sztandarowe , ponad sześciuset strażaków Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej, Łódzki Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej w Łodzi generał Jarosław Wlazałowski, Prezes Zarządu Wojewódzkiego Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej druh Jan Ryś, burmistrz miasta Wielun p. Paweł Okrasa.