Archidiecezja Łódzka
Piotrkowianie u Matki Bożej na Jasnej Górze
09:43 | 16.07.2019 | Wyświetleń: 575 | Autor: Biuro Prasowe Jasnej Góry

150. Piesza Pielgrzymka z Piotrkowa Trybunalskiego dotarła na Jasną Górę. Na jubileuszową pielgrzymkę wyruszyło w tym roku 650 osób. Pielgrzymowali 3 dni pod hasłem „Stworzycielu Duchu Przyjdź!”. Kierownikiem pielgrzymki był ks. Jacek Tyluś, którego w drodze wspierało 6 kapłanów i 2 kleryków. Najstarszym pielgrzymem była 82-letnia Janina, najmłodszymi 13-miesięczy Jaś i 16-miesięczna Marcelina.

„150 lat pielgrzymowania to piękna historia, która zaczęła się od pewnego zła i nieszczęścia związanego z wypędzeniem sióstr dominikanek z Piotrkowa, które znalazły schronienie w św. Annie, i od tego czasu rozpoczęło się pielgrzymowanie na Jasną Górę do Częstochowy, ale też z zatrzymaniem się u sióstr, które potrzebowały wsparcia – opowiada ks. Jacek Tyluś – To było też niesienie wsparcia siostrom, które żyły w ogromnej biedzie”.

„Podczas drogi był czas na modlitwę różańcową, był czas na koronkę do Miłosierdzia Bożego, czas na drogę krzyżową. To piękne rekolekcje w drodze, oparte też na pięknej trasie, po lesie, po piachach, gdzie był bardzo mały ruch, był spokój – dodaje kapłan – Pielgrzymowaliśmy w trzech grupach, ale zawiązywała się też grupa czwarta, grupa milczenia, gdzie większość czasu w tej grupie przeznaczone było na Adorację Najświętszego Sakramentu. Mieliśmy to szczęście, że mogliśmy iść za Najświętszym Sakramentem, i w taki sposób pogłębiać swoją więź z Panem Jezusem. To wszystko w oparciu o Matkę Najświętszą, o Jej cichą, pokorną postawę, ale pełną orędownictwa, pełną wsparcia dla wszystkich Jej potrzebujących”.

„Można powiedzieć, że podróżujemy ‚od Matki do Matki’, ponieważ Piotrków Trybunalski również ma swoją Maryję, którą oczywiście czcimy. Docierały do mnie różne sygnały, że pielgrzymi poszli, bo ktoś ich zachęcił, tak że osoby trzecie mają czasem ogromny wpływ na tę decyzję” – zauważa ks. Tyluś.

Pielgrzymi modlili się w niedzielę podczas Apelu Jasnogórskiego. W poniedziałek Mszy św. przed Cudownym Obrazem Matki Bożej przewodniczył i homilię wygłosił bp Ireneusz Pękalski, biskup pomocniczy Archidiecezji Łódzkiej.

Bp Ireneusz Pękalski w homilii podkreślał rolę Ducha Świętego, mówił: „’Stworzycielu Duchu Przyjdź!’ – te słowa towarzyszyć będą wszystkim naszym pielgrzymkom, które wyruszą, czy już wyruszyły z archidiecezji łódzkiej na Jasną Górę. Te słowa nawiązują do hasła tegorocznego programu duszpasterskiego w naszej Ojczyźnie: ‘W mocy Ducha Bożego’. A my w Kościele łódzkim w szczególny sposób będziemy przyzywać Ducha Świętego w przyszłym roku, kiedy będziemy zastanawiać się nad naszymi parafiami, które powinny być wspólnotami uczniów misjonarzy. Będziemy przyzywać Ducha Świętego, po to, aby za jego wstawiennictwem nasze parafie przekształcały się w miejsca słuchania Bożego Słowa, ofiarnej miłości, świadectwa i dzielenia się wiarą”.