Archidiecezja Łódzka
Obchody jubileuszu 100 – lecia Policji w Łodzi
08:00 | 01.06.2019 | Wyświetleń: 842 | Autor: ks. Paweł Kłys

We wtorek dniu 28 maja w jubileuszowym roku 100 – lecia powstania Policji Państwowej odbyła się uroczysta Msza święta w Kaplicy Garnizonowej Policji w Łodzi mieszczącej się w Oddziale Prewencyjnym Policji (ul. Pienista 71). Uroczystość była dziękczynieniem łódzkich Policjantów za lata służby Bogu i Ojczyźnie.

W liturgii uczestniczyli byli Komendanci Garnizonu Łódzkiego,  Funkcjonariusze i pracownicy Policji, członkowie Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939r.” oraz kandydaci do służby policyjnej wraz z rodzinami.

Należy przypomnieć, że po zmianach ustrojowych w 1990 r. wznowiono duszpasterstwo Policji w Łodzi przydzielając za kapelana ks. Kazimierza Zalewskiego, który pełnił tę posługę do czerwca 2018 roku.  Jego następcą został ks. ppor. Jacek Syjud, z którego inicjatywy nadano patrona kaplicy garnizonowej w Łodzi, którym został święty Michał Archanioł.

Do prośby księdza kapelana przychylił się metropolita łódzki, który wydał stosowny dekret upamiętniający to historyczne wydarzenie. Przygotowano na tę okoliczność także kapsułę czasu, w której obok dekretu biskupiego umieszczono również: certyfikat Kaplicy Garnizonowej Policji w Łodzi, charakterystykę 100-lecia policji Państwowej, charakterystykę 90-lecia Stowarzyszenia  „Rodzina Policyjna 1939r.”, listę Fundatorów rzeźby św. Machała Archanioła, zdjęcia Kaplicy Garnizonowej przed remontem i po remoncie, grupowe zdjęcia Komendantów i Naczelników Łódzkiego Garnizonu Policji, grupowe zdjęcie członków Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939 r.” oraz najnowszy miesięcznik „Policja 997” . Pod koniec Mszy świętej kapsułę czasu umieszczono w pamiątkowej figurze patrona łódzkiej Policji.

Uroczystości Jubileuszowe zakończyło ślubowanie, poprzez które 57 nowo przyjętych funkcjonariuszy rozpoczęło służbę publiczną. Policjantami zostało 12 kobiet i 45 mężczyzn.