Archidiecezja Łódzka
Łódzki Weekend Formacji Ekumenicznej – rozpoczęty!
23:10 | 24.05.2019 | Wyświetleń: 882 | Autor: ks. Paweł Kłys

Blisko 200 osób bierze udział w pierwszym w Łodzi Weekendzie Formacji Ekumenicznej, który odbywa się pod hasłem: Duch Święty – Duch pojadanej różnorodności. Inauguracja trzydniowych spotkań – zorganizowanych przez Wspólnotę Chemin Neuf – miała miejsce dziś wieczorem w świątyni Kościoła Ewangelicko – Reformowanego przy ul. Radwańskiej 37.

– Jesteśmy wspólnotą o powołaniu ekumenicznym i korzeniach charyzmatycznych. – mówi o. dr Adam Strojny ze wspólnoty Chemin Neuf – odpowiedzialny za łódzki Weekend Ekumeniczny. – Coraz bardziej uświadamiamy sobie, że ta otwartość charyzmatyczna jest dla nas szansą spotkania pomiędzy wyznaniami, w przyjęciu daru, w rozpoznaniu działania Ducha Świętego, który na różne sposoby jest obecny w Kościele. Ten weekend w naszych zamierzeniach ma być okazją do tego, byśmy się spotkali w gronie, w którym będą reprezentowane różne tradycje. Chyba nam się to udało, gdyż w tych dniach będzie z nami między innymi: dr Jean-Daniel Pluss – pastor Kościoła Zielonoświątkowego ze Szwajcarii, bp Andrzej Bajeński – z Kościoła Chrystusowego, ks. dr Andrzej Kuźma z Cerkwi Prawosławnej. – tłumaczy organizator.

W pierwszym dniu Weekendu Formacji Ekumenicznej uczestnicy wysłuchali wykładu pt. „Duch pojednania różnorodności”, który wygłosił ksiądz arcybiskup Grzegorz Ryś.

– Pojednanie różnorodność, to jest sposób opisywania zasady, której czasem w swoich wypowiedziach używa też papież Franciszek. – mówi abp Grzegorz Ryś. – Ojciec Święty przyznaje jednak, że przejął ją od swoich braci pastorów. To jest bardzo ciekawy koncept, ale nie można go stosować z taką „wrażliwością łomu” tzn., że wszystko otwiera. Nie otwiera wszystkiego, gdyż my jesteśmy różnorodni, ale jesteśmy też podzieleni. Gdybyśmy nie byli podzieleni, to nie trzeba byłoby używać sformułowania – pojednana różnorodność. Jeśli zatem ta różnorodność ma funkcjonować jakoś w jednym ciele, to wymaga pojednania, zjednoczenia, miłosierdzia. –zauważył prelegent.

Arcybiskup łódzki wspomniał też o modelu, który można wyczytać z historii biblijnych – historii braci, którzy są ze sobą poróżnieni. – Oni gdzieś się schodzą – ale pojawia się pytanie – jak się schodzą? Dlaczego są poróżnieni? – pytał metropolita łódzki. W Piśmie Świętym są konkretne pary braci począwszy od Izraela i Izaaka przez Jakuba i Ezawa. My mówimy o sobie, że jesteśmy braćmi i siostrami. Bracia są z reguły różnorodni, a to nie oznacza, że w  tym braterstwie jest im łatwo, zwłaszcza, gdy dochodzi do tego taki ważny koncept wybrania. A zatem, który jest wybrany? Co to znaczy, że jest wybrany? Co to znaczy, że któryś otrzymał błogosławieństwo? Czy to oznacza, że drugi nie otrzymał błogosławieństwa? Jak zwykle Słowo Boże otwiera przed nami ogromne perspektywy i daje odpowiedzi na takie pytania. – zaznaczył metropolita łódzki.

Po wykładzie uczestnicy mieli czas na wspólną modlitwę i wysłuchanie świadectw.

– Przyszedłem tutaj wyjątkowo – dziś tylko – na wykład arcybiskupa Rysia. – mówi Tomasz Błaszczyński. – Niestety nie mogę być na całości tego wydarzenia, gdyż nie pozwalają mi na to moje obowiązki – dom, rodzina i praca. Ale wybrałem się dzisiaj, aby posłuchać i coś z tego dla siebie zaczerpnąć. Lubię słuchać arcybiskupa, bo tym co mówi trafia do mnie, a w tym trudnym czasie w jakim się znajdujemy i znajduje się Kościół w Polsce, tym bardziej trzeba słuchać takich pasterzy jak on. – dodaje uczestnik dzisiejszego spotkania.

– Jestem tutaj, bo mam serce ekumeniczne. – mówi elżbietanka s. Edyta Wonacik, która przyjechała do Łodzi, aż z Wrocławia. –  W moim życiu Pan Bóg posłużył się książką pastora protestanckiego Richarda, która przyczyniła się do mojego zaufania Bogu, a w dalszym życiu do wylania Ducha Świętego. Później Pan Bóg stawiał na mojej drodze konkretnych ludzi, kapłanów i tak doszłam do odkrycia powołania ekumenicznego w moim powołaniu. Chcę je pogłębiać i dlatego dziś tutaj jestem. – podkreśla.

Zobacz także: DUCH ŚWIĘTY – DUCH POJEDNANEJ RÓŻNORODNOŚCI WEEKEND FORMACJI EKUMENICZNEJ

Trzydniowe spotkanie zakończy się w niedzielę  26 maja br o godz. 15:00 Mszą świętą celebrowaną w łódzkiej katedrze przez abpa Grzegorza Rysia.