Archidiecezja Łódzka
Jubileusz 30-lecia Archidiecezjalnego Ośrodka Adopcyjnego w Łodzi
08:00 | 03.03.2019 | Wyświetleń: 871 | Autor: ks. Paweł Kłys

Dokładnie 2 marca 1989 roku – a więc 30 lat temu – został powołany do istnienia Archidiecezjalny Ośrodek Adopcyjny, jako pierwsza tego typu instytucja Kościelna w Polsce.

– Dzisiejsze spotkanie, to dla nas wielka uroczystość, obchody 30 – lecie Ośrodka Adopcyjnego. – tłumaczy ks. Paweł Kutynia – przewodniczący wydziału duszpasterstwa rodzin łódzkiej kurii. – AOA został powołany po to, aby wspierać dzieci, które nie mają swojego domu, ale również rodziców, którzy chcieli być i są otwarci na przyjęcie dziecka do siebie. – dodaje.

Z tej okazji w Centrum Służby Rodzinie, gdzie mieści się siedziba Archidiecezjalnego Ośrodka Adopcyjnego, odbyły się uroczystości jubileuszowe, które zgromadziły pracowników ośrodka, rodziny adopcyjne, a także przyjaciele i sympatycy Ośrodka, który spieszy z pomocą zarówno dzieciom, jak i rodzinom, które chcą je przyjąć.

Mszy świętej celebrowanej w kaplicy Domu Samotnej Matki, który znajduje się przy łódzkim CSR przewodniczył metropolita łódzki arcybiskup Grzegorz Ryś.

W homilii łódzki pasterz wskazał na to, że – Eucharystia jest tym miejscem, gdzie przeżywamy naszą komunię z Jezusem, który jest Synem swojego Ojca, dorosłym Synem swojego Ojca. Jest pierwszym tym, który nas uczy mówić do Boga – Tato. Razem z Nim dziękujemy za te wszystkie dzieci, które doczekały nie własnych rodzin i w tych rodzinach dojrzewają, nie tylko do pełni swojego człowieczeństwa, to nie chodzi tylko o to, ze mają dom, ale że mając dom maję też to wtajemniczenie w wiarę, wtajemniczenie, które jest przekazaniem najważniejszych w  wierze słów: ojciec matka, siostra bart!

Na koniec homilii metropolita łódzki powiedział: Bóg zapłać! To dziękczynienie jest dla Pana Boga ale i dla was! Czasem używam takiego pojęcia Czysta Ewangelia – to wy jesteście Czystą Ewangelią! – zakończył.

Po zakończeniu Mszy świętej odbyła się druga część uroczystości jubileuszowych, w czasie której miały miejsce wykłady oraz warsztaty dla rodziców adopcyjnych, pracowników ośrodków adopcyjnych i pieczy zastępczej.

W czasie trzydziestoletniej działalności Archidiecezjalnego Ośrodka Adopcyjnego przez ośrodek przeszło wiele par, których formacja zakończyła się powodzeniem – adopcją, oczekiwaniem – gdyż należało spełnić pewne wymagania i czekać, lub fiaskiem – gdy małżonkowie nie spełnili wymagań podyktowanych przez prawo.

Zobacz także: XVIII ZJAZD RODZIN ADOPCYJNYCH

– Jak policzyliśmy przez nasz Ośrodek przeszło 1840 dzieci, które znalazły swoje miejsce w rodzinach zastępczych poprzez adopcję.  – tłumaczy Magdalena Lesiak – dyrektor AOA. Jak podkreśla dyrektor – z roku na rok adopcji jest co raz mniej ale ta liczba pokazuje taką realną pracę naszego ośrodka. Z każdym rokiem polepsza się sytuacja materialna – finansowa polskich rodzin, co służy temu, że rodzice nie decydują się na oddanie swoich dzieci do adopcji, bo widzimy to w liczbie adopcji, które są wyrażane przez rodziców biologicznych. Jeszcze 10 – 15 lat temu takich adopcji – za zgodą rodziców – było 30 w roku, a dziś jest ich 5 – 8 w roku. To pokazuje, że mamy nie chcą oddawać swoich dzieci do adopcji. – dodaje.

Każda rodzina, która zostaje rodziną adopcyjną nie jest pozostawiona sama sobie i może zawsze skorzystać z wszelkiej pomocy jaką oferuje AOA. Raz w roku – na przełomie maja i czerwca – odbywa się doroczny zjazd rodzin adopcyjnych, gdzie dzieci mogą razem się spotkać, a rodzice podzielić się swoim doświadczeniem wychowania dziecka.  W tym roku zjazd rodzin adopcyjnych odbędzie się już po raz 20.

Archidiecezjalny Ośrodek Adopcyjny,  93-162 Łódź, ul. Broniewskiego 1a; tel. 42 682-18-88; fax 42 682-18  92, www.adopcja.net, e-mail: aoa@csr.org.pl , czynny: poniedziałek – czwartek 10.00–18.00, piątek 10.00–16.00.03