Archidiecezja Łódzka
Bp Marczak: w naszej postawie ekumenicznej powinniśmy iść za przykładam naszego Zbawiciela
22:39 | 27.01.2019 | Wyświetleń: 673 | Autor: ks. Paweł Kłys

– W naszym dialogu ekumenicznym, w naszej postawie ekumenicznej powinniśmy iść za przykładam naszego Zbawiciela, to znaczy wchodzić do wspólnoty człowieka, którego chcemy kochać, z którym chcemy prowadzić dialog, z którym chcemy się wspólnie modlić, których nazywamy swoimi braćmi i siostrami. Do tego wchodzenia we wspólnotę i na tyle, na ile pozwala obecna sytuacja, wołam o przeżywanie wspólnie swojej wiary wewnątrz wspólnoty, a nie obok niej. – apelował w kazaniu bp Marek Marczak.

W kolejnym dniu modlitw o jedność chrześcijan nabożeństwo Słowa Bożego celebrowane było w Kościele Ewangelicko – Augsburskim p.w. św. Mateusza w Łodzi. Podczas liturgii, której przewodniczył ks. Michał Makula – proboszcz luterańskiej parafii, kazanie wygłosił ks. bp Marek Marczak, biskup pomocniczy Archidiecezji Łódzkiej.

– Teologiczny dialog w ekumenizmie jest konieczny. – zauważył kaznodzieja.  – Konieczna jest wspólna modlitwa i spotkania – ale pozwólcie moi drodzy, że powiem to jeszcze raz –  wszystko to jest niewystarczające. Potrzebna jest – moim zdaniem – doświadczenie wspólnoty drugiego Kościoła. Nie rozumiemy się bowiem, nawzajem, nie zbliżymy się tak naprawdę do siebie i nie pokochamy się jako chrześcijanie jeśli będziemy przyjmować postawę zwykłego obserwatora z zewnątrz. Jeśli będziemy się spotykać – nawet na modlitwie ekumenicznej nawet przez klika tygodni w roku, przez jeden miesiąc – ale patrzeć będziemy na siebie po prostu jak obserwatorzy! – podkreślił bp Marczak.

Na koniec nabożeństwa Błogosławieństwa Aaronowego udzielił ks. bp Jan Cieślar – ordynariusz diecezji warszawskiej Kościoła Ewangelicko –Augsburskiego w R.P.