Archidiecezja Łódzka
Pielgrzymka i ekumeniczna modlitwa na Polu Pasterzy
23:11 | 08.12.2018 | Wyświetleń: 909

Dzisiejszą wspólną ekumeniczną modlitwę, którą zaplanowano w miejscu Pola Pasterzy, poprzedziła wspólna pielgrzymka, która rozpoczęła się na placu przed bazyliką Narodzenia Pańskiego w Betlejem. W 300 osobowym pochodzie, w sześciu grupach pątnicy pokonali blisko 4 km. W czasie drogi w grupach odmawiano różaniec, rozważano Słowo Boże oraz śpiewano kolędy.

Po dotarciu na miejsce zebranych przywitał o. Francesco Patton – kustosz Ziemi Świętej, który poprosił pątników o modlitwę w intencji pokoju w Ziemi Zbawiciela. – Proszę o modlitwę w intencji Ziemi Świętej, tak ukochanej przez Pana Boga, aby ten proces pokojowy, który tak często jest przerywany, który chwilami całkowicie upada, żeby trwał, żeby trwał do końca, i by zapanował pokój w tej ziemi. – mówił ojciec kustosz. Zaapelował także o modlitwę o pokój w Syrii, gdzie trwa nieustanna wojna. Na koniec podziękował pielgrzymom za ich obecność w Ziemi Zbawiciela oraz życzył, – aby te modlitwy i te przeżycia związane z obecnością tutaj trwały w was przez całe wasze życie. – dodał o. Patton.

Nabożeństwo rozpoczęło wspólne zapalenie świec Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom. W imieniu Kościoła Katolickiego świecę zapalił ks. abp Grzegorz Ryś, Kościoła Ewangelicko – Augsburskiego – ks. Michał Makula, a Cerkwi Prawosławnej ks. Eugeniusz Fiodorczuk.

Następnie odczytano fragmenty biblijne ze Starego i Nowego Testamentu, które poprzedzone zostały śpiewem kolęd oraz pieśni cerkiewnych w wykonaniu prawosławnych uczestników pielgrzymki wraz z ks. Eugeniuszem Fiodorczukiem – proboszczem łódzkiej parafii prawosławnej.

Prawosławny duchowny zapytany: czym dla niego jest to dzisiejsze miejsce modlitwy odpowiedział – to miejsce jest szczególne, bo pasterze, którzy tu byli dowiedzieli się od anioła, że narodził się Chrystus – Słowo Ciałem się stało. Zdziwieni, zaskoczeni poszli za namową anioła do miejsca narodzin Chrystusa. I my dzisiaj pielgrzymujemy do miejsca gdzie ta wieść została przekazana pasterzom ale także przypominamy sobie jak to było przeszło 2000 lat temu i też słyszymy, że Chrystus się narodził. – tłumaczył ks. Fiodorczuk.

Nabożeństwo zakończyło się błogosławieństwem, którego w języku łacińskim udzielił metropolita łódzki ksiądz arcybiskup Grzegorz Ryś.