Archidiecezja Łódzka
Opłatek Wojewódzki w Pałacu Izraela Poznańskiego
15:00 | 21.12.2018 | Wyświetleń: 1212 | Autor: ks. Paweł Kłys

– Chciałbym życzyć naszym Kościołom i wszystkim Łodzianom, żeby w tym budowaniu jedności w Polsce, ta społeczność przewodziła, bo ma do tego wszelki tytuł. Mówimy bowiem ciągle o mieście, które wyrosło z czterech kultur, odwołujemy się do tego fundamentu, to pokazujmy naszej ojczyźnie, naszym Kościołom tą umiejętność budowania wspólnoty. – mówił abp Grzegorz Ryś do uczestników spotkania świątecznego w Muzeum Historii Miasta Łodzi.

Wicewojewoda Łódzki, Wicemarszałek Województwa Łódzkiego, Prezydent Miasta Łodzi, Arcybiskup Metropolita Łódzki, Mariawicki Biskup Łódzki, Luterański Biskup Warszawski oraz politycy i pracownicy urzędów państwowych i miejskich, wzięli udział w spotkaniu opłatkowym, które odbyło się 21 grudnia br. w Pałacu I. Poznańskiego w Łodzi.

Spotkanie rozpoczęło się od przyniesienia przez delegację harcerzy Betlejemskiego Światełka Pokoju, które zostało przekazane prezydent Łodzi Hannie Zdanowskiej, wicewojewodzie i wicemarszałkowi województwa.

Zwracając się do zebranych arcybiskup Grzegorz powiedział: Chciałbym wszystkim życzyć wiary w to Światło, które jednoczy. Myślę, że mam prawo takie życzenia składać, stojąc wśród moich braci, z którymi wspólnie pielgrzymowaliśmy do Ziemi Świętej niespełna dwa tygodnie temu. Chciałbym powiedzieć wszystkim państwu, że jedność jest możliwa, i że może być jeszcze większa i jeszcze wspanialsza, i że może być prawdziwa. To znaczy – możemy zachować własne poglądy nie budując jakiegoś ponad-kościoła, który zapomina o swoich przekonaniach.  Natomiast można odkrywać to, co jest fundamentalnie, jednoczące i przekraczające o wiele bardziej to, co  tak naprawdę z ludzi się zrodziło, to co nas różni. Chciałbym życzyć tej pewności, że jedność jest możliwa, i że możemy w niej wzrastać. – mówił arcybiskup łódzki.

W atmosferę zbliżających się świąt, zebranych w Sali Lustrzanej pałacu Izraela Poznańskiego, wprowadziły kolędy śpiewane przez Mały Chór Wielkich Serc, pod dyrekcją franciszkanina o. Piotra Kleszcza.

Po życzeniach we wspólnej modlitwie Ojcze nasz dokonano błogosławieństwa opłatków, którymi dzielili się zebrani składając sobie wzajemnie życzenia.