Archidiecezja Łódzka
Środa Popielcowa
11:42 | 05.03.2014 | Wyświetleń: 606

Środą Popielcową, przypadającą w tym roku 5 marca, wierni Kościoła Katolickiego rozpoczynają okres Wielkiego Postu. 40-dniowa pokuta jest czasem na podjęcie osobistej odnowy i nawrócenia. Wielki Post zakończą święta Wielkiej Nocy.

Początek Wielkiego Postu, Środa Popielcowa, związana jest z tradycją posypywania głów popiołem. „To tradycja bardzo dawna i wcale nie chrześcijańska. Być może nawiązująca do podstawowych doświadczeń i odczuć człowieka, który wie, że przemija. Wie, że jest w swoim bycie kim kruchym i słabym. Często też odchodzi od dobra” – mówi abp Marek Jędraszewski.
Jaką drogę należy wybrać by uporać się ze słabością i kruchością? Jak odzyskać zgodę z własnym sumieniem? Z Bogiem? Abp Marek Jędraszewski przypomina obrazy znane z ksiąg Starego Testamentu – ludzi, którzy chcąc przebłagać Boży gniew, zrzucają bogate szaty poszczą, posypują głowy popiołem. Podobną symbolikę niesie pokorny gest posypania głów popiołem, jakiego dokonamy też w naszych świątyniach.

Wierni uczestniczą dzisiaj we mszy świętej z posypaniem głów popiołem. W Środę Popielcową do kościołów przychodzi dużo więcej osób niż w inne dni powszednie. Podobnie było w łódzkiej katedrze, w której o godz. 8.00 liturgię odprawiał jej proboszcz, ks. Ireneusz Kulesza.

Aldona Plucińska mówi o zwyczajach związanych ze Środą Popielcową

O. Tomasz Zamorski OP tłumaczy znaczenie Środy Popielcowej

Obrzęd posypania głów popiołem

Środa Popielcowa jest obecna także w Kościele luterańskim. Nie ma jednak w nim zwyczaju posypywania głów popiołem. Jest to dzień modlitwy i pokuty.