Archidiecezja Łódzka
Piesza Pielgrzymka Łódzka – dzień trzeci
07:08 | 23.08.2012 | Wyświetleń: 762

Dzisiaj trzeci dzień pielgrzymki. Tym razem trasa wiedzie z Łękawy do Brzeźnicy. W tym roku nie powinno być kłopotów z noclegami, bo grupy podzielone są między Brzeźnicę Nową i Starą.

Etap z Łękawy do Brzeźnicy jest – jak mawiają doświadczeni pielgrzymi – etapem prawdy. Organizmy pątników po dwóch dniach wysiłku nie mają już często zbyt wielu rezerw. Dlatego sporo pracy mają służby medyczne – podkreśla wiceszef pielgrzymki, ks. Łukasz Tarnawski – czyli pielgrzymkowy „Minister Zdrowia”.

{{audio:phppazRmc.mp3:Dzień%20trzeci%20pielgrzymki%20-%20medycznie}}

Ponieważ jednak na postojach chętnych do skorzystania z punktu medycznego bywa sporo, a ten czas można poświęcić na inne rzeczy, warto posłuchać rad – jak uniknąć problemów – przynajmniej sporej ich części.

{{audio:phpMytH6Z.mp3:Dzień%20trzeci%20pielgrzymki%20-%20medycznie%202}}

Trzeciego dnia pielgrzymki porządny posiłek można zjeść już w Łękińsku. Odpoczywając przy kościele grupy mają jeszcze w oczach widok na pobliską elektrownię Bełchatów.

Po długiej przerwie na pielgrzymi szlak wybrała się siostra Iwona, służebniczka.

W grupie 3 pielgrzymują bliźniaczki, Asia i Kasia.

W grupie czwartej idzie Eryk Antosiak.

Do grupy milczenia dołączył ks. Michał Misiak.

Przed wyjściem na szlak zapytaliśmy ks. Pawła Dziedziczaka o charakterystykę grupy akademickiej.

Młodzieżowa „czwórka” Pieszej Pielgrzymki Łódzkiej etap z Łękińska do Lgoty Wielkiej traktuje jako trening przed wejściem na Jasną Górę. W ruch idą ręce i wszelkie akcesoria, a na chodniku pojawiają się animatorzy, którzy uczą grupę gestów do śpiewanych piosenek.

Trzeciego dnia postój obiadowy odbywa się w Lgocie Wielkiej. W tym roku pątnicy jak zwykle mieli do wyboru dwie zupy – pomidorową i barszcz ukraiński.

Sprawdziliśmy, na ile muzyczni z grupy 4 mają opanowane swoje przeboje.

Po obiedzie grupy szykują się na przejście jedynego już na trasie etapu z niewielkimi piaszczystymi odcinkami.

Ten etap nazywany jest „piachami”, gdyż kiedyś większość drogi wiodła polami i lasami. Dzisiaj okolica niewiele się zmieniła, ale pod stopami pielgrzymów dominuje asfalt. Krótki, piaszczysty odcinek pokonywany jest przez każdą grupę w inny sposób. Jedne odmawiają drogę krzyżową, inne robią koncert życzeń albo etap opowiadania dowcipów. Grupa 2. postawiła na różaniec i śpiew.

Po ponownym wejściu na asfalt pielgrzymi z „dwójki” też usłyszeli kilka dowcipów.

Jakub idzie z pielgrzymką po raz pierwszy.

Na postoju w Woli Wiewieckiej dzieci z „dwójki” zaśpiewały (z pokazywaniem gestów) jeden z grupowych przebojów – „Jezus moim Panem jest”.

Po wyjściu z postoju grupa 6 śpiewała m.in. „Miriam”.

Na ostatnim odcinku przed Brzeźnicą do grupy 6 dołączył ks. Konrad Krajewski, ceremoniarz papieski. Wcześniej planował przejść całą trasę, ale okoliczności na to nie pozwoliły. Musiał zadowolić się znacznie krótszą trasą.

A w samej Brzeźnicy Nowej, w której nocuje część łódzkich grup, muzyczna z „szóstki”, Sylwia Tomaszewska, podkreślała, że pogoda w tym roku dopisała.

KLAUZULA INFORMACYJNA
Zgodnie z art. 8 ust. 1 Dekretu ogólnego w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych w Kościele katolickim wydanym przez Konferencję Episkopatu Polski w dniu 13 marca 2018 r. (dalej: Dekret) informujemy, że:
  1. administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Archidiecezja Łódzka z siedzibą przy ul. Ks. Ignacego Skorupki 1 w Łodzi, reprezentowana przez Arcybiskupa Grzegorza Rysia, Metropolitę Łódzkiego;
  2. inspektorem ochrony danych w Archidiecezji Łódzkiej jest ks. dr Zbigniew Tracz, ul. ks. I. Skorupki 1, 90-458 Łódź, mail: iod@archidiecezja.lodz.pl;
  3. Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celu zapewnienia bezpieczeństwa usług i informacyjnym;
  4. przetwarzanie danych jest niezbędne do celów wynikających z prawnie uzasadnionych interesów realizowanych przez administratora lub przez stronę trzecią, z wyjątkiem sytuacji, w których nadrzędny charakter wobec tych interesów mają interesy lub podstawowe prawa i wolności osoby, której dane dotyczą, wymagające ochrony danych osobowych, w szczególności, gdy osoba, której dane dotyczą, jest dzieckiem;
  5. odbiorcą Pani/Pana danych osobowych jest Archidiecezja Łódzka;
  6. Pani/Pana dane osobowe nie będą przekazywane do publicznej kościelnej osoby prawnej mającej siedzibę poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
  7. Pani/Pana dane osobowe z uwagi na nasz uzasadniony interes będziemy przetwarzać do czasu ewentualnego zgłoszenia przez Pana/Panią skutecznego sprzeciwu;
  8. posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania zgodnie z Dekretem;
  9. ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do Kościelnego Inspektora Ochrony Danych, gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy Dekretu;
  10. przetwarzanie odbywa się w sposób zautomatyzowany, ale dane nie będą profilowane.