Archidiecezja Łódzka
Festyn Miłosierdzia
07:04 | 18.04.2009 | Wyświetleń: 447

Festyn Miłosierdzia "Szlakiem Faustyny" rozpocznie się 18 kwietnia w samo południe w Parku Słowackiego w Łodzi. Będzie jednym z elementów obchodów 85. rocznicy objawienia Świętej Faustynie w Parku Wenecja i Katedrze Łódzkiej.

„Głównym celem festynu jest przedstawienie postaci świętej Faustyny oraz jej misji” – mówi ks. Wiesław Potakowski, proboszcz par. św. Faustyny w Łodzi. „Urządzamy go już po raz czwarty w tym miejscu, w którym Faustyna – jako jeszcze Helenka Kowalska – przerwała taniec. Nawiązujemy do tych wydarzeń z 1924 roku i umiejscawiamy to w Parku Słowackiego, czyli dawnym parku Wenecja, gdzie Faustyna była na zabawie, o czym napisała potem w swoim Dzienniczku” – dodaje ks. Potakowski.
Pierwsza część festynu ma nawiązywać do atmosfery z czasów, gdy w tym miejscu znalazła się Helena Kowalska. W samo południe wystąpią tam zespół LUMEN, franciszkański zespół „Pokój i Dobro” z Łagiewnik, studencka kapela ludowa „Kujon” z Uniwersytetu Łódzkiego, Agnieszka Greinert, Piotr Krukowski, balet ze Szkoły Baletowej w Łodzi, parafianie parafii św. Faustyny Kowalskiej, ojcowie franciszkanie i siostry zakonne. „Zabawa będzie się przeplatała z modlitwą, a zakończymy ją Koronką do Miłosierdzia Bożego” – opisuje ks. Potakowski.
Później ruszy procesja modlitewna z parku do katedry, tzw. Drogą Świętej Faustyny. „W trakcie tej drogi będą cztery stacje modlitewne, w czasie których będziemy się modlić w czterech intencjach: młodzieży, chorych, władz miasta i wszystkich mieszkańców Łodzi” – mówi ks. Potakowski.
W samej katedrze odbędzie się inscenizacja przypominająca wydarzenia sprzed 85 lat. „Właśnie tutaj, w Łodzi, najpierw w parku Wenecja, a później w katedrze, zaczęła się droga apostołowania Faustyny Miłosierdziu Bożemu” – przypomina proboszcz par. św. Faustyny.
Na zakończenie spotkania abp Władysław Ziółek zawierzy Miłosierdziu Bożemu archidiecezję, a później rozdawane chleby ze z znakiem krzyża – dary dwóch łódzkich piekarni. „Jedni wezmą te chleby jako symbol, inni – jako rzecz niezbędną, której nie mają za co kupić. To będzie nasz znak miłosierdzia” – wyjaśnia ks. Potakowski.

Festyn Miłosierdzia organizowany jest już po raz czwarty.