Archidiecezja Łódzka
O. Gabriel Bartoszewski: decyzja ws. daty beatyfikacji ks. Popiełuszki za trzy, cztery miesiące
11:38 | 10.02.2009 | Wyświetleń: 286
O. Gabriel Bartoszewski: decyzja ws. daty beatyfikacji ks. Popiełuszki za trzy, cztery miesiące

Ostateczna opinia kardynałów potrzebna do ogłoszenia przez papieża daty beatyfikacji ks. Popiełuszki nastąpi najwcześniej za trzy, cztery miesiące - powiedział KAI o. Gabriel Bartoszewski OFM Cap, promotor sprawiedliwości w procesie beatyfikacyjnym ks. Jerzego Popiełuszki.

Dzisiejsza „Rzeczpospolita”, powołując się na źródła watykańskie, podała, że siedmiu z dziesięciu członków specjalnej komisji teologicznej powołanej przez Kongregację Spraw Kanonizacyjnych oceniło już tzw. positio, czyli podsumowanie materiałów w sprawie procesu beatyfikacyjnego ks. Jerzego Popiełuszki. Członkowie komisji potwierdzają, że kapelan „Solidarności” może być beatyfikowany jako męczennik, który poniósł śmierć za wiarę.

Opinia teologów trafi teraz do kardynałów – członków Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Wynik ich dyskusji zostanie przekazany papieżowi. Jeśli będzie pomyślny, Benedykt XVI wyda zgodę na ogłoszenie dekretu o męczeństwie kapelana „Solidarności”. Jednocześnie – lub wkrótce potem – ustalona też zostanie data jego beatyfikacji.

Ojciec Gabriel Bartoszewski OFM Cap, promotor sprawiedliwości w procesie beatyfikacyjnym ks. Jerzego Popiełuszki w rozmowie z KAI wyraził zadowolenie z tego, że przebieg procesu beatyfikacyjnego w kolejnych etapach postępuje pozytywnie. Dodał jednak, że nie chce się ustosunkowywać do doniesień prasowych w tej sprawie. „Dziennikarze może są prorokami w tej sprawie, ja nim nie jestem” – zastrzegł zakonnik.

Zdaniem o. Bartoszewskiego pozytywna ocena przesłanek wskazujących na męczeństwo za wiarę ks. Jerzego, wydana przez członków komisji teologicznej nie może dziwić. „Na tym etapie procesu takie działanie było ich zadaniem. Cieszymy się z ich opinii i czekamy na dalsze postępowanie. Poczekajmy na kolejne decyzje komisji kardynałów” – powiedział.

Zakonnik dodał, że ostatecznej opinii purpuratów spodziewa się najwcześniej za trzy, cztery miesiące. „Zapoznanie się z tą grubą księgą wymaga czasu. Czekajmy cierpliwie” – powtórzył.

Diecezjalny etap procesu beatyfikacyjnego ks. Jerzego Popiełuszki trwał tylko 4 lata. Sesja zamykająca proces odbyła się 8 lutego 2001 roku pod przewodnictwem Prymasa Polski kard. Józefa Glempa w kościele św. Stanisława Kostki w Warszawie, gdzie znajduje się grób kapłana. Etap rzymski rozpoczął się 3 maja 2001 roku.