Archidieczja Łódzka

Parafia Świętego Jana Chrzciciela i Świętej Doroty w Dobrej

Proboszcz: ks. Marek Gregorczyk
Telefon: 42 719-87-70; 607 752 395
Adres: Dobra, ul. Starowiejska 17 95-010 Stryków Dobra
  • O parafii
  • Msze Święte
  • Informacje
  • Kancelaria parafialna
  • Ogłoszenia
  • Intencje

Kościół parafialny pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela i św. Doroty znajduje się na początku wsi Dobra, ok. 500 m od przystanku PKS. Obecny murowany kościół stoi na miejscu dawnego drewnianego, krytego gontem, ufundowanego przez rodzinę Dobrskich w XVI w. Kościół posiadał trzy ołtarze: wielki – Ukrzyżowanego Zbawiciela oraz dwa boczne – św. Doroty i św. Izydora. W końcu XIX wieku ks. proboszcz Cyprian Umiński rozpoczął przebudowę drewnianego kościoła na kościół murowany. Wzniósł fronton i rozpoczął budowę ścian bocznych. Jego następca ks. Paweł Skolimowski w latach 1904-1905 dobudował dwie boczne kaplice i zakończył przebudowę świątyni. W ten sposób powstał obecnie istniejący kościół jednonawowy o płaskim stropie, długości 30 m i 9 m szerokości. Dach okryto blachą ocynkowaną. Obok świątyni znajduje się dzwonnica.

Od 6. lutego do 21. listopada 1906 roku kościół i plebania znalazły się w posiadaniu mariawitów, ponieważ ówczesny proboszcz ksiądz Paweł Skolimowski odszedł z Kościoła Katolickiego, a wraz z nim część parafian. Dopiero 21. listopada 1906 roku usunięto ich przy pomocy siły zbrojnej. Kiedy wyważono drzwi kościoła okazało się, że został doszczętnie ograbiony. Później udało się odebrać od mariawitów obraz Matki Bożej Częstochowskiej, który obecnie znajduje się w głównym ołtarzu, a kościół został poświęcony i przywrócony katolikom.

Żadna z wojen nie oszczędziła dobrzyńskiej świątyni. W latach 1917-1918 żołnierze armii niemieckiej zabrali organy, a później dzwony. Dnia 29. września 1941 roku gestapo aresztowało ówczesnego proboszcza ks. Józefa Zawiejskiego i wywiozło do obozu, a kościół zamieniono na magazyn skór i gumy. W 1944 roku świątynia została poświęcona i oddana do kultu Bożego. W latach 1952-1968 za czasów ks. Eugeniusza Kirzewskiego świątynia została zelektryfikowana i pomalowana, założono także ozdobną posadzkę, pancerne tabernakulum i betonowy chór. Obraz Matki Boskiej Częstochowskiej poddano gruntownej restauracji.

W latach 1972-2001, kiedy proboszczem parafii był ks. Sylwester Rylski, kościół zradiofonizowano. Wokół świątyni położono płyty chodnikowe. W roku 1980 założono ogrzewanie elektryczne - piece akumulacyjne. W roku 1984 odmalowano świątynię, odnowiono ołtarze i żyrandole oraz zakonserwowano dach i wieże. W latach 2003-2004 wstawiono nowe okna z witrażami. W 2005 roku założono nowe ogrzewanie elektryczne - promienniki. W 2006 roku świątynia wzbogaciła się o drewnianą rzeźbę przedstawiającą Ojca Świętego Jana Pawła II – dar rodziny Śmigielskich z Dobieszkowa.

Kościół, posiada 5 ołtarzy. W głównym ołtarzu znajduje się łaskami słynący obraz Matki Boskiej Częstochowskiej – pochodzący z 1525 r. dar Jana i Doroty Dobrskich. W bocznych ołtarzach umieszczono obrazy św. Jana Chrzciciela i św. Doroty ufundowane przez dziedzica Dobieszkowa W. Dąbrowskiego oraz figury świętych: Augustyna, Stanisława biskupa, Dominika i Marii Magdaleny. Ołtarze w bocznych kaplicach ozdobione są obrazami św. Rozalii oraz Jezusa Miłosiernego.

Ulice należące do parafii

ŁÓDŹ
Ulice: Aksamitna, Balsamowa, Bittdorfa, Brylantowa, Bursztynowa, Bzury, Gadomskiego, Jana i Cecylii, Korczyńskiego, Łodzianka, Łukaszewska, Moskule, Moskuliki, Nad Niemnem, Okólna (od nru 1 do nru 100), Orzelskiej, Sawickiego, Strykowska (od nru 100 do końca), Turkusowa.
DOBRA
Ulice: Dworzaczka, Kosynierów, Ogrodowa, Orzechowa, Skowronków, Starowiejska, Witanówek, Wodna.
DOBRA NOWINY
Ulice: Jeziorańskiego, Jurgensa, ks. Brzóski, Langiewicza, Piotrowiczowej, Traugutta.
WSIE: Dobieszków, Dobra Nowiny, Imielnik Stary, Kiełmina, Klęk, Leonardów, Ługi, Michałówek, Orzechówek, Zelgoszcz.