Rok ŚwiętyRok Święty
Autor: ks. Paweł Kłys
Wyświetleń: 1202
Dzień Wspólnoty Konsekrowanych Archidiecezji Łódzkiej w łagiewnickim Sanktuarium
Udostępnij

W sobotnie przedpołudnie w łódzkich Łagiewnikach rozpoczął się Dzień Wspólnoty Osób Życia Konsekrowanego, którego organizatorem jest Wydział Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego Kurii Metropolitalnej Łódzkiej, której przewodniczącym jest ojciec biskup Piotr Kleszcz OFM Conv.

Jak zauważa bp Kleszcz - wybór Łagiewnik na to spotkanie nie był przypadkowy. Bracia klerycy, którzy tutaj na co dzień modlą się i uczą wyjechali do Kalwarii Pacławskiej, a więc całe seminarium i seminaryjny ogród jest do naszej dyspozycji. Planując ten dzień chcieliśmy, by był to dzień przede wszystkim spotkania i bycia razem na modlitwie, ale i wspólnej rekreacji. - mówił biskup pomocniczy Archidiecezji Łódzkiej.

Sobotnie spotkanie rozpoczęła Msza święta w kaplicy seminaryjnej, podczas której w słowie skierowanym do konsekrowanych biskup Kleszcz zauważył, że - przygotowując ten dzień myśleliśmy o wszystkich konsekrowanych - o siostrach zakonnych (czynnych, kontemplacyjnych, kontemplacyjno- czynnych), o dziewicach i wdowach konsekrowanych, braciach zakonnych i kapłanach zakonnych z różnych zgromadzeń Archidiecezji Łódzkie. Cieszę się bardzo, że tu jesteście, bo bardzo potrzebujemy tego, by być razem. - podkreślił bp Piotr.

- Dzisiejsza Ewangelia mówi, że świat nas znienawidzi, bo Pana Jezusa wcześniej znienawidził. My nie jesteśmy lepsi, albo gorsi. Tak samo jak Pan Jezus będziemy cierpieć ze względu na Ewangelię. Gdybyśmy głosili siebie lub to, co jest takie popularne, to co świat chciałby usłyszeć, to prawdopodobnie świat by nas głaskał, chwalił. Ale gdy swoją postawą, nawet bez słów, potrafimy powiedzieć zdecydowane - nie - to ten świat sprawi, że będziemy się czuli zagrożeniem, bo będziemy tzw. wyrzutem sumienia, solą w oku! - zauważył bp Kleszcz.

Hierarcha zaapelował mówiąc - mamy iść za Ewangelią, za Panem Jezusem, a nie za głosem tego świata. Mamy czerpać nie z mądrości sztucznej inteligencji, ale z mądrości Ewangelii. Pan Bóg przemawia do nas przez różne doświadczenia życiowe, przez ludzi, których spotykamy na drogach naszego życia. Mamy kochać ten świat i walczyć o ten świat. Mamy wiedzieć, że w tym świecie są ludzie, którzy są wrogami Ewangelii, ale nie traktować ich jako wrogów, ale jak mówił św. Jan Paweł II - grzesznik nie jest naszym wrogiem, ale jest naszym bratem, siostrą, jest ofiarą grzechu. Trzeba nam wyciągnąć do niego rękę, modlić się za niego, pomóc mu. - tłumaczył kaznodzieja.

Po Eucharystii był czas na wspólną rekreację, śpiew i integrację. Po południu uczestnicy dnia wspólnoty wezmą udział w adoracji Najświętszego Sakramentu w Sanktuarium św. Antoniego z Padwy - najstarszym Sanktuarium Archidiecezji Łódzkiej, a następnie udadzą się na spacer do zabytkowych kapliczek w lesie łagiewnickim.

To pierwszy tego typu Dzień Wspólnoty Osób Konsekrowanych Archidiecezji Łódzkiej - i jak podkreśla o. bp Piotr Kleszcz - mam nadzieję, że nie ostatni!

Na terenie Archidiecezji Łódzkiej posługuje 17 zakonów i zgromadzeń zakonnych męskich oraz 30 zgromadzeń zakonnych żeńskich. Działają też 4 świeckie instytuty życia konsekrowanego: Instytut Miłosierdzia Bożego, Ochotniczki Księdza Bosko oraz Dziewice i Wdowy Konsekrowane Archidiecezji Łódzkiej.

Udostępnij
Galeria zdjęć