Autor: Tomasz Kopytowski
Wyświetleń: 118
Zaproszenie do "Ogrodów Libanu"
Udostępnij

Caritas Archidiecezji Łódzkiej i Stowarzyszenia "Dom Wschodni - Domus Orientalis" serdecznie zapraszają na wernisaż finałowej – trzeciej edycji – „Ogrodów Libanu”. Spotkanie odbędzie się w klubokawiarni Fratelli Tutti w Łodzi, przy ul. Piramowicza 13, w najbliższą sobotę, 30 listopada, o godz. 17:00. Kuratorem wystawy jest Magdalena Sontag - plastyk, historyk sztuki, nauczycielka plastyki, właścicielka Pracowni Ikon Eleusa, wolontariuszka Domu Wschodniego.

Trzecia edycja "Ogrodów Libanu" zakiełkowała w naszych sercach i głowach wczesną jesienią 2023 roku – jeszcze zanim pokazaliśmy akwarelowe „Ogrody”.  Pomysł, by tym razem spoiwem wszystkich prac stało się drewno był tak samo szalony, jak i pociągający…
przecież ten materiał jakoś od początku naszego bycia w Libanie przewijał się przez nasze ręce – deseczki z pociętych drzwi i okiennic ze zniszczonych wybuchem domów w rękach Danego stawały się małymi obrazkami, krzyżami, donicami …i od początku „Ogrodów”  to samo drewno miało szczególne miejsce, aczkolwiek bardziej „techniczne” jako ramy i sztalugi – otulało i zabezpieczało najpierw tkaniny, a później akwarele polskich twórców …gdzieś w tym wszystkim na horyzoncie widok dumnego i potężnego cedru libańskiego. Trwającego mimo wszystko.

Krok dalej w inspiracjach widzieliśmy wyjątkowe deskale namalowane na wiejskich stodołach i chałupkach przez Arkadiusza Andrejkowa. Drewno to przecież tak bardzo i polski materiał twórczy,  współgrający nie tylko z farbami czy dłutem, ale i z ceramiką, tkaniną, metaloplastyką… No i stało się.

„Drewno, dom, trwanie” – to podtytuł tej finałowej edycji, która splata tak wiele wątków, że aż trudno o tym mówić bez drżenia głosu. I dlatego to my podążamy za nią, a nie dopasowujemy jej do pierwotnych planów. Bo trochę podskórnie czuliśmy, że te „Ogrody” mogą wzrastać i kwitnąć zupełnie w innych warunkach, zupełnie innym tempem.

Mieliśmy być właśnie po pierwszym wyjątkowym pokazie „Ogrodów” w Yellow House – Żółtym Domku – zabytkowej willi, obecnie Muzeum Wojny Domowej w Bejrucie. Ale jesteśmy przed jeszcze bardziej wyjątkowym wydarzeniem – pokazem „Rozdartych Ogrodów Libanu”. Połowa prac polskich twórców od sierpnia jest w Bejrucie, połowa jest tutaj w Polsce - nie zdołaliśmy jej przetransportować ze względu na zaostrzenie się działań wojennych na terenie Libanu. Dwa kontynenty, dwa kraje, jedna wystawa.
Mamy jednak wiarę w to, że III edycja „Ogrodów” pokaże się w całości i w Libanie i w Polsce.

Czternastu artystów na co dzień działających w najróżniejszych twórczych przestrzeniach dostało niewielkie deseczki pochodzące z domu zniszczonego wybuchem z 4 sierpnia 2020 roku. Zamienili je w opowieści o pokoju, nadziei, poczuciu bezpieczeństwa, o ukojeniu i wzrastaniu, o podnoszeniu się i budowaniu. O trwaniu pomimo. O trwaniu dla...
Spotkajmy się w sobotę 30 listopada o godz. 17.00 we Fratelli Tutti. Porozmawiamy, staniemy przed naprawdę niezwykłymi pracami lub wydrukami tych, które zostały w Bejrucie, a jeśli będzie chwila ciszy to na pewno usłyszymy wołanie o pokój.

Udostępnij