Autor: Tomasz Kopytowski
Wyświetleń: 175
Inauguracja Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom już w niedzielę!
Udostępnij

Już po raz 31. na świątecznych stołach zapłoną świece Caritas wspierając jedną z najstarszych akcji Caritas – Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom (WDPD). To wyjątkowa inicjatywa, która łączy w sobie tradycję, wiarę i zaangażowanie społeczne. W Łodzi start kampani kolejny raz będzie miał wymiar ekumeniczny - w I Niedzielę Adwentu, 1 grudnia, o godz. 17:00, w luterańskim kościele św. Mateusza, przy ul. Piotrkowskiej 279/283, przedstawiciele kościołów chrześcijańskich zapalą świece WDPD. Po raz pierwszy w historii start ogólnopolskiej kampanii Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom odbył się w Kaplicy Wielowyznaniowej na PGE Narodowym.

Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom, połączone jest z rozprowadzaniem w czasie Adwentu świecy Caritas, która w ciągu lat stała się rozpoznawalnym symbolem polskiej Wigilii. Znakiem obecności nowo narodzonego Chrystusa przypominającym o tym, by w naszych sercach znalazło się miejsce dla potrzebujących. W tym roku na wigilijnych stołach zapłonie blisko 2 mln świec, które dostępne są w parafiach w całej Polsce. Łódzka Caritas przygotowała w tym roku 65 tysięcy świec.

Dzięki środkom pozyskanym z Wigilijnego Dzieła corocznie w całej Polsce dożywiamy tysiące dzieci w szkołach i świetlicach, zapewniamy im pomoce edukacyjne oraz letni wypoczynek. WDPD wspiera również dzieci poza granicami naszego kraju. W 2023 roku 10 groszy z każdej świecy Caritas Polska przeznaczyła na dofinansowanie programów żywnościowych dla dzieci z Etiopii, gdzie głodu doświadcza niemal co czwarta osoba.

Tegoroczna kampania po raz dwudziesty piąty ma charakter ekumeniczny.

- Płomień każdej świecy Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom zapalonej na świątecznym stole daje szansę na lepszą przyszłość dzieciom i przypomina, że 2 tysiące lat temu narodził się Chrystus jako znak miłości, braterstwa i pokoju – mówi ks. Doroteusz Sawicki, dyrektor Prawosławnego Metropolitalnego Ośrodka Miłosierdzia ELEOS. Od 2000 roku oprócz katolickiej Caritas w akcji WDPD od lat uczestniczą organizacje charytatywne innych Kościołów chrześcijańskich – Prawosławny Metropolitalny Ośrodek Miłosierdzia ELEOS oraz Diakonia Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP.
- Płomień świecy to dar serca, który zmienia życie wielu osób, przynosi nadzieję i miłość. W chorobie i nieszczęściu najważniejsza jest pomoc, bliskość drugiego człowieka. Im więcej światła, tym więcej nadziei – podsumowuje Wanda Falk, dyrektor generalny Diakonii Polskiej.

Początki Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom  sięgają roku 1993. W kilku diecezjach przeprowadzono wówczas pilotażową akcję. W 1994 roku na zebraniu dyrektorów Caritas diecezjalnych w Rusinowicach akcja zyskała wymiar ogólnopolski. Początkowo miała też inną nazwę – „Bożonarodzeniowa Świeca Caritas”. Jej symbolem była świeca z napisem Caritas, która miała stać na wigilijnym stole, przy dodatkowym nakryciu i wyrażać gotowość domowników na przyjęcie Chrystusa w każdym, kto wymaga pomocy. Cały dochód ze sprzedaży świec przeznaczany był na pomoc dzieciom z ubogich rodzin, zwłaszcza na sfinansowanie dożywiania w szkołach.
Inicjatywa spotkała się z wielkim odzewem wiernych. Na zebraniu dyrektorów Caritas diecezjalnych w 1995 roku postanowiono, że projekt będzie kontynuowany pod nazwą "Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom". W promocję zaangażowały się  środki społecznego przekazu – krajowe i lokalne. Przez ostatnie 30 lat udało się rozprowadzić w całej Polsce 50 milionów świec. Tylko w ostatniej, 30-tej edycji było ich blisko 2 miliony.
W adwentowej akcji swój udział mają również harcerze ze Związku Harcerstwa Polskiego, dzięki którym Betlejemskie Światło Pokoju trafia do tysięcy domów i instytucji w całym kraju. Polscy harcerze odbierają płomień od słowackich skautów od 1991 roku, a od 1994 roku włączają się w akcję WDPD. Moment odebrania płomienia, który dotarł do Europy prosto z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem, zawsze jest bardzo emocjonujący i wymaga przygotowania logistycznego. W tym roku uroczyste przekazanie Betlejemskiego Światła Pokoju odbędzie 15 grudnia. Następnie harcerze zaniosą płomień do miejsc opieki, instytucji, a także do kościołów, z których każdy będzie mógł w Wigilię sam odebrać płomień i przynieść do swojego domu.
Udostępnij