W auli Wyższego Seminarium Duchownego zakończyło się spotkanie synodalne dla proboszczów Archidiecezji Łódzkiej. Celem spotkania była nauka metody synodalnej – rozmowy w Duchu Świętym oraz wysłuchanie relacji dwóch proboszczów, którzy byli obecni na synodzie dla proboszczów, który odbył się w Rzymie w maju br.
- Spotykamy się tutaj, by w gronie proboszczów naszej diecezji rozmawiać o teraźniejszości i przyszłości Kościoła. – tłumaczy ks. Wiesław Kamiński. - Chcemy rozmawiać o tym, w jaki sposób docierać z Ewangelią do ludzi współczesnego świata. Jest to pokłosie spotkania, które odbyło się w Rzymie na przełomie kwietnia i maja, na które Ojciec Święty Franciszek zaprosił proboszczów z całego świata. Z Polski było nas czterech, ale byli tam proboszczowie ze wszystkich kontynentów, a słuchając się wzajemnie uchyliliśmy się i zastanawialiśmy się jak docierać z Dobrą Nowiną do wszystkich ludzi.- mówi dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii Metropolitalnej Łódzkiej.
Po modlitwie do Ducha Świętego i wprowadzającym słowie metropolity łódzkiego rozpoczęło się spotkanie wykładowo – warsztatowe.
- Celem synodu jest pogłębione synodalne życie Kościoła. Tego się nie da zrobić bez proboszczów. – tłumaczy kardynał Ryś. - Prawda jest taka, że w pierwszym okresie synodalnym ( 3 lata) proboszczowie mieli prawo poczuć się pominięci, nawet to było widać na auli synodalnej, bo stosunkowo najmniej reprezentowaną grupą była grupa księży. Ojciec Święty starał się temu zaradzić zwołując zebranie proboszczów z całego świata i napisał – skierował – do wszystkich proboszczów swój list. To wydarzenie całkowicie niezwykłe. Teraz chodzi o to, żeby owoce spotkania proboszczów z całego świata i ten list Papieża do proboszczów implementować w lokalnych społecznościach. – zauważył łódzki kardynał.
Jak zauważa ks. Kamiński - na naszym spotkaniu chcemy przećwiczyć metodę synodalną jaką jest rozmowa w Duchu Świętym, która polega na wzajemnym słuchaniu w Duchu Świętym. Najpierw wszyscy się wypowiadają – nie ma w grupie nikogo, kto by nie zabierał głosu - wszyscy słuchają się wzajemnie, wyciągamy wspólne wnioski po to, by było lepiej w Kościele, by Ewangelia mogła być wprowadzana w czyn. – dodaje.
Na spotkaniu obecni byli również liderzy parafialnych wspólnot synodalnych, którzy pomagali w animowaniu pracy w grupach proboszczowskich. - Praca w grupach synodalnych to dla mnie nauka, przyzwyczajanie i zdobywanie doświadczenia w nowym słuchaniu – tzn. nie chodzi, by od razu odpowiedzieć, by od razu zbudować jakąś odpowiedź, ale to wzajemnie słuchanie i budowanie się tym, co inni powiedzieli i jak to rozumieją. W tym kontekście łatwiej jest szukać odpowiedzi na to, co Duch mówi przeze mnie, co Duch mówi przez innych i w jaki sposób – skoro wspólnie jesteśmy w Kościele – jak możemy dojść czego Pan Bóg chce od nas. Dodam, że taki sposób rozmowy pozwala zbudować nowy język, aby upewnić się, czy rozumiemy dokładnie to samo. Bywa, że jedno słowo nosi w sobie przeróżny bagaż. My rozumiemy jedno słowo na różne sposoby i tym słowem możemy kogoś urazić, albo kogoś podbudować. Jeśli wiec wzajemnie rozmawiamy i jesteśmy otwarci na działanie Ducha Świętego, to jesteśmy na tej podstawie to wypowiedzieć i zbudować relację. – zaznacz Michał Ejchman z parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Łodzi.
Po zakończeniu pracy w grupach liderzy synodalnych grup proboszczowskich dzielili się swoim doświadczeniem pracy metodą synodalną - rozmowy w Duchu Świętym.
Jak informuje kardynał Ryś – w ostatnim czasie zostało ogłoszone przez prezydium Konferencji Episkopatu Polski, że takie spotkania odbywać się będę w całym Polskim Kościele. Ja się cieszę z tego, że myśmy te spotkania zaplanowali wcześniej i jesteśmy w takim rytmie dialogu i posłuszeństwa Ojcu Świętemu. Myślę, że tych spotkań będziemy mieli może dwa, może trzy. Wymarzyło mi się również, że łódzcy proboszczowie odpiszą Ojcu Świętemu na Jego list, bo na listy się odpisuje. – tłumaczy metropolita łódzki.
Już w październiku – po rocznej przerwie – odbędzie się w Rzymie Druga Sesja XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów, w której weźmie udział kardynał Grzegorz Ryś oraz trzej księża biskupi wydelegowani przez Konferencję Episkopatu Polski.