Autor: ks. Paweł Kłys/ Foto: Caritas Archidiecezji Łódzkiej
Wyświetleń: 231
Wakacyjna Akcja Caritas dla dzieci ze Specjalnej Świetlicy Środowiskowej
Udostępnij

Za nami pierwszy tydzień lipca – drugi tydzień wakacji, w czasie których Caritas Archidiecezji Łódzkiej zorganizowała wakacyjne spotkania sportowo – rekreacyjne dla dzieci z Specjalistycznej Świetlicy Środowiskowej Caritas.

- Nasza Świetlica działa przez cały rok. – tłumaczy Tomasz Kopytowski. – W czasie wakacji nie są to zajęcia popołudniowe  - jak w czasie roku szkolnego – ale dzieci przychodzą do siedziby Caritas już od rana i przez cały dzień do godz. 16:00 organizujemy dla nich zajęcia, w czasie których przewidziany jest również posiłek. – tłumaczy dyrektor łódzkiej Caritas.

Miniony tydzień dzieci spędziły bardzo aktywnie wśród wielu zabaw nie zabrakło malowania akwarelami, gry w piłkę, warsztatów kulinarnych, gier terenowych, a dzięki uprzejmości Łódzkiej Straży Miejskiej, również spotkania z końmi, które na co dzień – wraz ze Strażnikami - pilnują porządku w mieście.

Jak możemy przeczytać na stronie Caritas AŁ - Warsztaty kulinarne oraz integracyjne warsztaty plastyczne, w których wzięły udział również dzieci z Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom zostały zrealizowane ze środków minigrantu w ramach projektu "Wolontariat na miarę". Projekt realizowany w ramach Korpusu Solidarności – Rządowego Programu Wspierania i Rozwoju Wolontariatu Systematycznego na lata 2018-2030, w programie „Wsparcie organizacji wolontariatu w NGO – WOW w NGO!” zgodnie z umową nr 78/KS/WOW/2023 z dnia 25 października 2023.

- Staramy się, aby każdy wakacyjny dzień był dobrze zaplanowany. Najczęściej są to wyjścia na basen, lub w jakąś przestrzeń miasta, gdyż chodzi nam o to, by ten czas wakacji dzieci spędziły aktywnie. – podkreśla dyrektor Caritas AŁ.

Już jutro mali podopieczni Caritas spędzą dzień na basenie, w środę wezmą udział w zajęciach plastycznych, w czwartek zaplanowano dla nich trening Brazylijskiego Jiu-Jitsu z projektu „Akademia Mocy”, a w piątek najmłodsi spędzą dzień w łódzkim Wodnym Raju.

W Wakacyjnej Akcja Caritas bierze udział około 30 dzieci ze Specjalnej Świetlicy Środowiskowej

Specjalistyczna Świetlica Środowiskowa, która mieści się przy ul. Gdańskiej 111 jest przeznaczona dla  dzieci w wieku od 3 do 16 lat, których rodziny znalazły się w trudnej sytuacji materialnej i życiowej. Zadaniem świetlicy jest zagospodarowanie dzieciom czasu wolnego jako alternatywy do przebywania na ulicy, dbanie o prawidłowy rozwój edukacyjny podopiecznych w celu zapobiegania ich wypadnięciu z systemu szkolnego lub powtarzania kolejny raz tej samej klasy.

Świetlica zapewnia swoim podopiecznym pomoc w odrabianiu lekcji, naukę języka angielskiego, zajęcia logopedyczne i reedukacyjne, efektywne zagospodarowanie wolnego czasu poprzez różne formy zajęć świetlicowych (rysowanie, muzykowanie, gry dramatyczne, zabawy sportowe), spotkania okolicznościowe z okazji Wigilii, Andrzejek, Mikołajek, Wielkanocy, Dnia Dziecka itp., wyjścia do łódzkich kin, teatrów, ogrodu botanicznego, zoologicznego, wycieczki.

Udostępnij