Autor: ks. Paweł Kłys
Wyświetleń: 5101
Rok temu Ojciec Święty Franciszek ogłosił abpa G. Rysia Kardynałem Kościoła Rzymskiego
Udostępnij

Dokładnie rok temu, w niedzielę 9 lipca podczas południowej modlitwy Anioł Pański Ojciec Święty Franciszek ogłosił, że na dzień 30 września 2023 roku zwołuje Konsystorz, podczas którego kreuje 21 nowych kardynałów.

Wśród nazwisk odczytanych przez Ojca Świętego znalazło się jedno nazwisko z Polski, nazwisko metropolity łódzkiego – arcybiskupa Grzegorza Rysia.

- Ja nie oglądałem niedzielnej modlitwy Anioł Pański, gdyż byłem umówiony, w takim wąskim gronie na zebranie na temat 600-lecia Łodzi, które przypada 29 lipca. Przyszły do mnie dwie osoby i zajęliśmy się tym tematem. Jakieś 10 czy 15 minut po godzinie dwunastej zaczęły się jakieś dziwne wiadomości i telefony, z których nic nie rozumiałem. W końcu ktoś mi tak wyraźnie napisał czy powiedział, że Ojciec Święty mianował mnie kardynałem, to był moment w którym – mój brat lekarz mówi, że serce nie boli, ale mnie rozbolało i siadłem tak dość mocno w fotelu. – mówił kard. Ryś po swojej nominacji.

- Cieszę z racji na Łódź. To jest jeszcze ciągle w takim dalekim echu 100-lecia diecezji. Ten rok jest również szczególny dla miasta, bo wiąże się to z 600-leciem lokacji miasta Łodzi. Dobrze, że w Kościele powszechnym ludzie dowiedzą się, że jest taki Kościół w Łodzi. Ja uważam, że ten Kościół ma do zaproponowania coś w Kościele powszechnym, ma czym się dzielić. Jak ta nominacja posłuży temu, żeby Kościół Łódzki gdzieś szerzej zaistniał w świadomości eklezjalnej to chwała Bogu! – zauważył metropolita łódzki.

Należy podkreślić, że w 100-letniej historii Diecezji Łódzkiej to pierwszy kardynał, który jest również arcybiskupem, metropolitą łódzkim oraz drugi w Archidiecezji Łódzkiej po Łodzianinie kardynale Konradzie Krajewskim – jałmużniku papieskim.

- Kiedy arcybiskup Ryś został ogłoszony kardynałem byłem wtedy w górach – w Beskidzie Sądeckim i nie mogłem oglądać ani słuchać modlitwy Anioł Pański. – mówi kard. Krajewski. - Kiedy przyjechałem, ktoś ze znajomych powiedział do mnie – czemu nam nic nie powiedziałeś i ukrywałeś tak wielką rzecz! Jaką rzecz? – zapytałem. No to, że arcybiskup Ryś został kardynałem. – usłyszałem. Od razu pobiegłem do telefonu, który miałem przy krzyżu, bo tylko tam jest zasięg i próbowałem zadzwonić do Niego. Ja nie wiem, co ja wtedy mówiłem, ale mówiłem z tak wielką radością, ja się tak cieszyłem, gdyż kard. Ryś to jest człowiek na wskroś ewangeliczny. To jest człowiek, który żyje w środku Ewangelii. On jest cały Kościołem Łódzkim. – zauważa kard. Ryś

Konsystorz, podczas którego kard. Grzegorz Ryś otrzymał biret i pierścień kardynalski odbył się w sobotę 30 września 2023 roku na Placu Świętego Piotra w Wtykanie. Uroczystości przewodniczył Ojciec Święty Franciszek.

Aktualnie mamy 5 polskich kardynałów, a w śród nich są: kard. Stanisław Dziwisz – emerytowany metropolita krakowski, kard. Stanisław Ryłko - archiprezbiter bazyliki Matki Bożej Większej w Rzymie, kard. Kazimierz Nycz – metropolita warszawski, kard. Konrad Krajewski – jałmużnik papieski, kard. Grzegorz Ryś – metropolita łódzki.

Udostępnij