Autor: ks. Paweł Kłys
Wyświetleń: 1455
Standardy ochrony dzieci w parafii – szkolenie dla proboszczów Archidiecezji Łódzkiej
Udostępnij

Dziś w Łodzi (przed południem) i w Piotrkowie Trybunalskim (po południu) odbywa się szkolenie dla księży proboszczów Archidiecezji Łódzkiej. Tematem szkolenia są Standardy ochrony dzieci w parafii. Organizatorem szkolenia dla duchownych jest Kuria Metropolitalna Łódzka.

- To szkolenie muszą przejść wszyscy! -tłumaczy metropolita łódzki. – Kiedy mówię muszą, to mam na myśli nie tyle strach przed konsekwencjami prawnymi, ale o istotną zmianę mentalności. W tej zmianie mentalności trzeba przyznać pierwszeństwo osobie, która jest skrzywdzona. Elementem tego, że przyznajemy pierwszeństwo osobie skrzywdzonej jest też prewencja – żeby nie było takich osób. Nie rozwiążemy żadnego problemu dokąd osoby pokrzywdzone nie będą w naszym reagowaniu - na takie, czy inne problemy – nie będą na pierwszym miejscu! – zauważa kardynał Ryś.

- O wiele łatwiej jest chronić instytucję, czy swoich dobrych znajomych, ale to nie jest wyjście! To jest dramat! My potrafimy zatroszczyć się o Kościół, o struktury, o diecezję, natomiast pierwszeństwo jest dla osób, które są skrzywdzone. Dopóki nie ustawimy tego w ten sposób, to się nic nie zmieni! – podkreślił metropolita łódzki.

zobacz także: Zasady ochrony małoletnich

Łódzkie szkolenie dla proboszczów prowadzą: ks. dr Marek Pluta – proboszcz Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łodzi oraz ks. dr Tomasz Liszewski - duszpasterz Osób skrzywdzonych i Ich rodzin, którzy w dniach 23-24 maja br. brali udział w ogólnopolskim szkoleniu ze Standardów Ochrony Dzieci w Kokotku.

- Chodzi o ochronę osób wrażliwych na skrzywdzenie. – podkreśla ks. dr. M. Pluta. - Nie chodzi tylko o  pedofilię, pedofilię w Kościele, czy o złych księży. Chodzi o ochronę wszelkich osób, które mogą doznawać jakiejkolwiek przemocy. Chodzi zarówno o dzieci jak i o dorosłych. Przemoc mogą wyrządzać dzieci wobec dzieci, dorośli wobec dzieci, jak i dorośli wobec dorosłych. Żadne formy przemocy nie powinny mieć miejsca w takiej instytucji jaką jest Kościół, w takiej wspólnocie jaką jest parafia. - dodaje proboszcz łódzkiej parafii.

We wprowadzeniu do szkolenia, które poprowadził ks. dr Tomasz Liszewski zwrócił uwagę na to, że – potrzebna jest zmiana naszej mentalności. Choć takie zmiany dokonują się wolno, to takiej zmiany bardzo potrzebujemy. Wprowadzenie Standardów ochrony dzieci jest kolejnym krokiem i to nie tylko po to, by przejść od postawy - bronimy swoich -  do postawy - jesteśmy po stronie dzieci - ale także na takiej osi - zabezpieczam się, robię wszystko, by nikt mi niczego nie zarzucił - do - jesteśmy pro aktywni, podejmujemy wyzwanie na rzecz dobra drugiej osoby. Do tego zachęca nas przecież Ewangelia! – tłumaczy duszpasterz Osób skrzywdzonych i Ich rodzin.

O ile w innych instytucjach motywem ochrony dzieci są jakieś wątki humanistyczne - pomocy słabszym, o tyle nas do tego obliguje Ewangelia i tego podważyć się nie da! – dodał ks. dr Liszewski.

Szkolenie zostało podzielone na 4 części, w których prelegent wskazał na konieczność wprowadzenia standardów nie tylko na poziomie diecezji, ale w każdej wspólnocie parafialnej. Przypomniał, że nie jest to prawo kościelne, ale obliguje nas do tego prawo państwowe, które będzie egzekwowane.

Duchowny wskazał konteksty społeczne związane z krzywdzeniem dzieci. Poinformował o pomocy instytucjonalnej Kościoła. Wytłumaczył zmiany prawne wprowadzone w związku z tzw. Ustawą Kamilka oraz zaprezentował i omówił Standardy ochrony dzieci w parafii.

Podczas szkolenia każdy z uczestników miał okazję zadać pytania prowadzącym oraz uzyskać niezbędną wiedzę dotyczącą wprowadzenia Standardów ochrony dzieci w parafiach Archidiecezji Łódzkiej.

zobacz tutaj: „Motu Proprio” Papieża Franciszka: Vos estis lux mundi

W najbliższym czasie każdy z księży proboszczów otrzyma niezbędne dokumenty, które pozwolą mu przygotować Standardy ochrony dzieci w jego własnej wspólnocie parafialnej.

Należy podkreślić, że jeszcze przed wakacjami na terenie Archidiecezji Łódzkiej zostanie przeprowadzone podobne szkolenie dla osób organizujących wypoczynek wakacyjny dla dzieci  i młodzieży. Odbędzie się ono 17 czerwca br. o godz. 19:00 w Wyższym Seminarium Duchownym.

Dzisiejsze Szkolenie miało również wydźwięk ekumeniczny ponieważ wzięli w nim udział duchowni z Kościoła Chrześcijan Baptystów, Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, oraz Kościoła Starokatolickiego Mariawitów.

Archidiecezja Łódzka jako pierwsza w Polsce opracowała i wprowadziła w życie (20 V 2019 roku) swoje „Zasady ochrony małoletnich i niepełnosprawnych w praktyce wychowawczo duszpasterskiej Archidiecezji Łódzkiej” oparte o watykański dokument „Motu Proprio - Vos estis lux mundi”. Każdy z duchownych jak i świeckich posługujących w Kościele Łódzkim nie tylko zapoznał się z zasadami, ale również podpisał deklarację respektowania ich w swojej posłudze.


Delegat Biskupa ds. ochrony dzieci i młodzieży w Archidiecezji Łódzkiej

Delegat Biskupa ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży w Archidiecezji Łódzkiej, Osób z niepełnosprawnością i bezradnych z kompetencjami odpowiedzialnego za prewencję

 • diakon Sebastian Piątkowski
  ul. ks. I. Skorupki 1, 90-458 Łódź,
  e-mial:[email protected]
  tel. +48 887 667 880

Delegat Biskupa ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży w Archidiecezji Łódzkiej, Osób z niepełnosprawnością i bezradnych

 • pani Monika Seliga
  ul. ks. I. Skorupki 1, 90-458 Łódź,
  e-mial: [email protected]
  tel. +48 42 66 48 732

Delegat Biskupa ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży, Osób z niepełnosprawnością i bezradnych

 • ks. prał. Tadeusz Weber
  ul. ks. I. Skorupki 1
  90-458 Łódź,
  tel. +48 42 66 48 725 lub +48 42 66 48 728
  e-mial: [email protected]

Duszpasterz Osób skrzywdzonych i Ich rodzin

Pomoc prawna

 • ks. dr prał. Zbigniew Tracz
  ul. ks. I. Skorupki 1, 90-458 Łódź
  tel. +48 42 66 48 730 lub +48 42 66 48 728
  email: [email protected]

Pomoc psychologiczna

 • pani Joanna Malinowska - psycholog, psychoterapeuta
 • pani Elżbieta Wróblewska - psycholog, psychoterapeuta

Ośrodek Pomocy Duchowej - Łódź

Centrum Psychoterapii CARDONER Fundacji Mocni w Duchu – Łódź

Pomoc duszpasterska

Kurator osób duchownych podejrzanych, oskarżonych, skazanych lub uniewinnionych za przestępstwo wykorzystania seksualnego nieletnich poniżej osiemnastego roku życia lub niepełnosprawnych

 • ks. kan. Krzysztof Florczak
  pl. 500-lecia 7, 95-030 Rzgów
  tel. 042 214 10 04

Koordynator diecezjalny Fundacji Świętego Józefa


Więcej o działaniach Kościoła Łódzkiego w tej dziedzinie, można znaleźć w poniższych linkach.

Udostępnij