Autor: Julia Saganiak/Niedziela Łódzka
Wyświetleń: 824
Kard. Ryś u piotrkowskich Redemptorystów: idźcie drogami Boga!
Udostępnij

- To jest najważniejsze przesłanie Matki Bożej Nieustającej Pomocy: „patrzcie na Niego, idźcie drogami, które On wskazuje, idźcie tą drogą, którą On sam jest” – mówił kard. Ryś w Piotrkowie Trybunalskim.

W parafii Najświętszego Serca Jezusowego w Piotrkowie Trybunalskim poświęcono ikonę Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Mszy św. przewodniczył kard. Grzegorz Ryś. Na wspólną modlitwę przybyli księża, zakonnicy, siostry zakonne oraz świeccy z całego miasta.

W homilii metropolita łódzki odniósł się do dzisiejszej liturgii słowa. Nawiązując do pierwszego czytania o odnowieniu przymierza, duchowny powiedział, że nawołuje ono zarówno do troski o kult, jak i do wewnętrznego przeżywania relacji z Bogiem. Kard. Ryś zachęcał zebranych do ponownego odkrycia Słowa Bożego, aby w życiu nie dominowały wyłącznie zewnętrzne starania o przymierze z Panem. – Wszystkie zewnętrzne deklaracje, zewnętrza pobożność wołają nas, byśmy w swoim wnętrzu przylgnęli do Pana, do Jego słowa – powiedział duchowny.

W drugiej części homilii kard. Ryś odniósł się do refrenu Psalmu 119, który brzmi: Naucz mnie, Panie, drogi Twoich ustaw. Duchowny wskazał na istotę Maryi, która nawołuje nas do patrzenia na Jezusa. – Kiedy wołamy do Boga i Maryi, to ona pokazuje nam Jezusa, mówi: „to jest droga”. Jeśli zawsze chcemy chodzić Bożymi drogami, to Maryja zawsze wskazuje na Jezusa. (…) Chcemy znać drogi Boże, patrzmy na to, w jaki sposób żyje Jezus. To jest najważniejsze przesłanie Matki Bożej Nieustającej Pomocy: „patrzcie na Niego, idźcie drogami, które On wskazuje, idźcie tą drogą, którą On sam jest” – podkreślił kard. Ryś

Na zakończenie metropolita łódzki odniósł się do Ewangelii o fałszywych prorokach, podkreślając ostrożność w kontekście rozeznawania prawdziwych proroków. Jednocześnie zaznaczył, że każdy człowiek podczas Chrztu św. został wezwany do posłannictwa Bożego. – Prorok nie woła do siebie, bo on wie, że przekazuje nie swoją prawdę, nie swoją łaskę, nie swoje dary tylko to, co przychodzi od Ducha Świętego – podsumował kard. Ryś.

Po Mszy św. poświęcono ikonę Matki Bożej Nieustającej Pomocy, której wspomnienie przypada 27 czerwca. Pobłogosławiono także obrazy z wizerunkiem Maryi, które przynieśli piotrkowscy wierni. Oryginał stanowi wschodnia ikona, która przedstawia Matkę Bożą Bolesną. W geometrycznym środku znajdują się ręce Maryi i Dzieciątka, wskazujące na Jezusa – Pana i Zbawiciela.

Posługę w parafii Najświętszego Serca Jezusowego w Piotrkowie Trybunalskim od ubiegłego roku pełnią ojcowie redemptoryści z prowincji warszawskiej. Proboszczem jest o. Wojciech Zagrodzki CSsR.

 

 

Udostępnij
Galeria zdjęć