Autor: Archidiecezja Łódzka
Wyświetleń: 781
Kard. Ryś: Jadwiga patrząc na krzyż widziała miłość | 40 lat parafii św. Jadwigi w Tomaszowie Maz.
Udostępnij

„Jadwiga patrząc na krzyż widziała miłość, która jest w stanie rezygnować z siebie na rzecz drugiego. Widziała miłość, która rezygnuje z siebie”- mówił Ksiądz Kardynał Grzegorz Ryś podczas Mszy Św. sprawowanej w parafii św. Jadwigi w Tomaszowie Mazowieckim.

Metropolita Łódzki przewodniczył liturgii w 40- rocznicę powstania parafii św. Jadwigi w Tomaszowie Mazowiecki.

„Serdecznie witam wszystkich przybyłych na dzisiejszą uroczystość i proszę Księdza Kardynała, aby zechciał sprawować tę Mszę Św. w intencji wszystkich naszych parafian, tych wszystkich, którzy trudzili się przez te 40 lat w tworzeniu naszej parafii”- mówił na początku Eucharystii ks. Jan Cholewa, proboszcz jubileuszowej parafii.

W swoich rozważaniach do Słowa Bożego Kardynał Grzegorz wskazywał, że Jezus w dzisiejszej Ewangelii wyjaśnia nam w jaki sposób stajemy się członkami rodziny w parafii. Ten kto pełni wolę Bożą ten jest Jezusowi bratem, siostrą i matką. „Czy należysz rzeczywiście do tej rodziny? Co dla ciebie znaczy wola Boża? Jak ją odkrywasz i ile z tego co robisz na co dzień możesz określić jako wypełnianie woli Boże?”- pytał duchowny.

Ksiądz Kardynał wskazywał także, że św. Jadwiga jest niesłychaną nauczycielką w wyjaśnieniu tego, co oznacza pełnić wolę Boga. „Jadwiga patrząc na krzyż widziała miłość, która jest w stanie rezygnować z siebie na rzecz drugiego. Widziała miłość, która rezygnuje z siebie”- mówił kaznodzieja.

Św. Jadwiga nauczyła się miłości patrząc na krzyż. Nauczyła się miłości do ludzi chorych, do bezdomnych, do studentów, do więźniów.

Na zakończenie homilii Metropolita Łódzki dodał, że św. Jadwiga umiała znaleźć równowagę między pracą, a modlitwą. „Zawsze mi Jadwiga imponowała za taką dyscyplinę ducha, za tą równowagę pracy i modlitwy. To jest fascynujące, że można osiągnąć taką dyscyplinę życia wewnętrznego nie mając jeszcze 25 lat”- zakończył Ksiądz Kardynał.

Msza Św. zakończył się uroczystą procesją w wokół świątyni. Bo błogosławieństwie wierni mogli ucałować relikwie św. Jadwigi.

Przed kościołem na wszystkich czekał ciepły posiłek, koncert orkiestry dętej, a także liczne atrakcje dla dzieci.

Parafię św. Jadwigi Królowej Polski (wówczas błogosławionej) na osiedlu Niebrów w Tomaszowie Mazowieckim erygował ordynariusz łódzki bp. Józef Rozwadowski dekretem z 12 maja 1984r wydzielając jej teren z parafii św. Antoniego i Najświętszego Serca Jezusowego. Już wcześniej 15 lutego 1984r do organizacji życia parafialnego i przygotowania wspólnych modlitw skierował ks. Władysława Urbańskiego.

17 lipca 1984r bp. Władysław Ziółek dokonał poświęcenia placu przyszłej budowy , a 20 listopada bp Józef Rozwadowski poświęcił tymczasowy obiekt mieszczący kaplicę, kancelarię, sale spotkań oraz mieszkania księży.

Udostępnij
Galeria zdjęć