Autor: ks. Paweł Kłys
Wyświetleń: 909
Kard. Ryś do przyszłych kapłanów: wybieracie kapłaństwo na całe życie, a nie na 5 lat z kontraktem!
Udostępnij

- Wybieracie kapłaństwo na całe życie, a nie na 5 lat z kontraktem! Trzeba stałości! Tak, jak jest stałość w człowieku, tak jest cierpliwość w Panu, która jest zbawiająca. Tego możecie być pewni, że przez całe wasze życie kapłańskie Pan Bóg będzie cierpliwy w stosunku do was! Człowiek robi różne rzeczy w swoim życiu – czasem bardzo głupie i bardzo grzeszne, ale stałość polega na tym, że jest w nim pragnienie nawracania się. Cierpliwość Pana jest zbawcza!. – mówił kard. Ryś.

Od niedzieli w domu rekolekcyjnym wspólnoty Ogniska Miłości w Olszy k. Rogowa trwają rekolekcje dla czterech diakonów Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi.

We wtorkowe popołudnie łódzkich diakonów odwiedził kardynał Grzegorz Ryś, który spotkał się z duchownymi i celebrował dla nich Mszę świętą.

W swoim słowie abp Ryś zwrócił uwagę na to, że - Pan dlatego jest cierpliwy i dlatego jest zbawiający w swojej cierpliwości, gdyż problem jest po naszej stronie, a nie w okolicznościach. Nam się wydaje, że zbawienie ma polegać na tym, że Pan Jezus przyjdzie i wszystkie problemy pozałatwia, bo te problemy widzimy koło siebie. Pan Jezus jest zbawiający dlatego, że problemy są w nas i my potrzebujemy czasu, żeby Pan je w nas przełamał, żeby Pan w nas je przepracował. Zbawcze jest to, że Pan nie reaguje od razu, tylko że daje czas, że się nie spieszy. – zauważył duchowny.

- Pan jest cierpliwy. Pan daje nam czas i w tym dawaniu nam czasu nie rezygnuje z nas, tylko nas zmienia, przekształca, zbawia. Macie posługiwać dziełu zbawczemu Pana Boga. Ważne jest, żeby rozumieć naturę tej zbawczej pracy Boga. Pan Bóg w ten sposób zbawia człowieka, że zmienia go wewnątrz. Być może to jest to, co jest w procesie zbawczym najtrudniejsze, żeby człowiek zobaczył problem w sobie, a nie ciągle wyłącznie wkoło siebie z taką pretensją, że nic Pan Bóg nie robi, żeby rzeczywiście się coś zmieniło. Pan Bóg chce zmieniać tę rzeczywistość, ale w ten sposób, że zmienia najpierw nas. Nowi ludzie tworzą nową ziemię i nowe niebo! – podkreślił hierarcha.

- Wybieracie kapłaństwo na całe życie, a nie na 5 lat z kontraktem! Trzeba stałości! Tak, jak jest stałość w człowieku, tak jest cierpliwość w Panu, która jest zbawiająca. Tego możecie być pewni, że przez całe wasze życie kapłańskie Pan Bóg będzie cierpliwy w stosunku do was! W tej Jego cierpliwości jest oczekiwanie waszej stałości – jak nie do czego innego, to przynajmniej do takiej woli nawracania się. Człowiek robi różne rzeczy w swoim życiu – czasem bardzo głupie i bardzo grzeszne, ale stałość polega na tym, że jest w nim pragnienie nawracania się. Cierpliwość Pana jest zbawcza! – tłumaczył kardynał Grzegorz.

Po Eucharystii każdy z diakonów spotkał się na prywatnej rozmowie z kardynałem Grzegorzem w ogrodzie domu rekolekcyjnego.

Udostępnij